MANDRAGORA – MAGICZNY „LUDZKI KORZEŃ”

Mandragora to roślina, której sam kształt sprawia, że jest naprawdę niezwykła. Poza tym przypisuje się jej magiczne zdolności i niezwykłe medyczne właściwości. O mandragorze krążą legendy, które rodzą wątpliwości w kwestii tego, czy aby na pewno jest to roślina, czy może coś więcej…

Legenda mandragory

Korzeń mandragory – rośliny z rodziny psiankowatych, która występuje w obszarze śródziemnomorskim, Himalajach, Turkmenii – kształtem przypomina ludzką sylwetkę.

mandragora.jpg
Mandragora foto.123rf.com

Jej zaostrzone ku końcowi liście układają się w rozetę.

Według jednej z legend mandragory wyrastały tylko pod szubienicami, z nasienia powieszonego mężczyzny.

Słowianie wierzyli, że z jej korzenia rodzą się karłowate demony, dlatego też należało zachować szczególną ostrożność w jej pozyskiwaniu.

Wierzono, że człowiek, który bez odpowiednich zabezpieczeń wykopie korzeń mandragory z ziemi, wkrótce umrze.

mandragora.jpg
Liście mandragory foto.123rf.com

Jej korzeniowi przypisywano moc ataku – miał krzyczeć i jęczeć, kiedy wyciągało się go z ziemi.

Wierzono, że każdy, kto usłyszy taki krzyk szybko popadanie w obłęd i umrze.

Dlatego też pozyskiwaniem mandragory obarczano zwierzęta lub odprawiano specjalne rytuały, które miały chronić człowieka przed jej atakiem, np. o północy przy pełni księżyca oblewano roślinę krwią menstruacyjną lub winem, rysowano wokół niej nożem trzy magiczne koła i następnie obracając się w stronę zachodnią, wykopywano roślinę nożem.

Magii ciąg dalszy

W średniowieczu mandragorę uważano za oficjalnego wroga Kościoła.

Uważano ją za zioło czarnej magii, dlatego też znalazła się na czarnej liście Inkwizycji.

Mandragora była rośliną czarownic i demonów, dlatego też każdy odkryty związek z tym ludzkim korzeniem uruchamiał proces oskarżenia o czary.

mandragora.jpg
foto.123rf.com

Czarownice używały jej do przygotowywania zaklęć i rzucania mrocznych czarów, np. klątw, uroków, plag lub przywoływania demonów.

Podczas sabatu czerpano z niej energię i magiczną moc.

Wierzono, że liście mandragory świecą w ciemności i ten, kto spróbuje je zerwać w przełomowym momencie dnia lub roku, kiedy otwiera się kontakt z sacrum, może zostać obdarzony wielką siłą i dostać skrzydeł.

Natomiast owinięte w płótna korzenie chowano w domu wierząc, że przynoszą szczęście i bogactwo.

Mandragora i właściwości zdrowotne

W biblijnej Księdze Rodzaju korzeń mandragory pomaga Racheli w poczęciu Jakuba, a w mitologii greckiej uważa się, że Kirke i Afrodyta używały jej jako afrodyzjaku.

Jednak moce mandragory są nie tylko magiczne.

Korzeń mandragory zawiera halucynogenne i narkotyczne alkaloidy.

Hipokrates polecał stosowanie nalewki z mandragory podczas stanów depresyjnych i lękowych, Pedanius Dioskurydes używał korzenia jako środka znieczulającego, a Teofrast z Eresos uważał mieszankę korzenia i mąki jako za doskonały środek gojący rany.

mandragora.jpg
Mandragora foto.123rf.com

Soku z korzenia używano także przy operacjach do uspokajania i usypiania pacjenta.

Obecne w mandragorze alkaloidy pozwalają także zwalczyć bezsenność, stres i uśmierzyć ból, dlatego też roślina ta jest cennym składnikiem środków przeciwbólowych, które stosuje się pomocnych przy leczeniu reumatyzmu, silnego bólu głowy, kości oraz stawów.

Niemniej jednak trzeba pamiętać, że mandragora jest rośliną trującą i jej nadmiar w organizmie może doprowadzić nawet do śmierci.

I nie ma się co dziwić… przecież była to roślina magików, czarownic i alchemików wykorzystywana do spełnienia najczarniejszych zamiarów.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.