10 NAWYKÓW, KTÓRE POWAŻNIE USZKADZAJĄ NERKI

Nerki należą do jednych z najważniejszych narządów. Odgrywają wiele istotnych funkcji w utrzymaniu naszego zdrowia. To takie filtry naszego organizmu, przez które ciągu doby przepływa w przybliżeniu 1400 litrów krwi. Poza tym produkują hormony, wchłaniają minerały, produkują mocz, eliminują toksyny i neutralizują kwasy. Zasługują więc na to, abyś pozbył się nawyków, które je poważnie uszkadzają.

Uszkodzenia lub poważne choroby nerek często mogą pozostać niezauważone przez lata, ponieważ nerki mogą wykonywać swoją pracę nawet przy obniżonej wydolności.

Dlatego też schorzenia nerek często określa się mianem „cichych chorób”, które niekiedy dają o sobie znać, gdy jest już za późno.

Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio wcześniej zadbać o nerki i usunąć ryzyko ich potencjalnych uszkodzeń.

Oto 10 typowych nawyków, które mają duży wpływ na pracę nerek i z czasem powodować ich poważne uszkodzenia.

Numer 1 – picie alkoholu

Może i nie ma nic złego w wypiciu kieliszka wina raz na jakiś czas, ale problem w tym, że większość z nas nie kończy na jednym kieliszku, jednym drinku, jednym piwie etc.

Alkohol jest tak naprawdę legalną toksyną, dopuszczoną używką, która osłabia nerki i wątrobę.

Numer 2 – za mało wody

Najważniejszą funkcją nerek jest filtrowanie krwi oraz eliminowanie toksyn z organizmu.

Kiedy nie wypijamy wystarczającej ilości czystej wody w ciągu dnia, toksyny i odpady zaczynają się gromadzić i mogą spowodować poważne uszkodzenie nie tylko nerek, ale i innych organów w ciele.

Numer 3 – za dużo soli w diecie

Organizm potrzebuje sodu lub soli do prawidłowej pracy.

Niestety większość ludzi spożywa jednak ich zbyt dużo, co ma związek z sięganiem po przetworzoną żywność, fast-food i słone przekąski.

Nadmiar soli może podnosić ciśnienie krwi i tym samym obciążać nerki.

Numer 4 – słodzone napoje

Badania naukowe pokazują, że ludzie, którzy wypijają średnio dwie szklanki lub więcej słodkich napojów dziennie, częściej mają białko w moczu.

Obecność białka w moczu jest pierwszym sygnałem tego, że nerki nie wykonują swojej pracy tak, jak powinny.

Numer 5 – zbyt dużo białka zwierzęcego

Nadmierne spożycie białka zwierzęcego, zwłaszcza czerwonego mięsa, zwiększa obciążenie metaboliczne nerek.

Tak więc duża ilość białka w diecie oznacza, że nerki muszą pracować ciężej, co z czasem może prowadzić do ich uszkodzenia i powstawania różnych dysfunkcji.

Numer 6 – „hektolitry” kawy

Podobnie jak sól, kofeina może podnieść ciśnienie krwi i dodatkowo obciążyć nerki.

Z czasem nadmierne spożywanie kawy może spowodować trwałe uszkodzenie nerek.

Numer 7 – niedobory witamin i minerałów

Pełnowartościowa dieta, pełna świeżych warzyw i owoców jest niezwykle ważna dla ogólnego stanu zdrowia i prawidłowej czynności nerek.

Wiele niedoborów składników mineralnych może zwiększać ryzyko wystąpienia kamicy nerkowej lub prowadzić do niewydolności nerek.

Przykładowo witamina B6 i magnez odgrywają istotną rolę w zmniejszaniu ryzyka wystąpienia kamieni nerkowych.

Tymczasem z powodu ich niedoborów cierpi nawet 80 procent populacji.

Numer 8 – wstrzymywanie moczu

Wiele osób ignoruje potrzebę skorzystania z toalety, ponieważ są w danej chwili zbyt zajęci lub nie lubią korzystania z publicznych łazienek.

Regularne zatrzymywanie moczu może prowadzić do niewydolności nerek, powstawania kamieni nerkowych i nietrzymania moczu.

Dlatego warto słuchać swojego ciała i korzystać z toalety właśnie wtedy, gdy natura wzywa.

Numer 9 – brak snu

Przewlekłe niewysypianie się, problemy z zasypianiem, bezsenność itp. są powiązane z powstawaniem wielu chorób, w tym ze schorzeniami nerek.

W nocy organizm się odbudowuje, naprawia uszkodzoną tkankę nerkową, dlatego sen jest tak istotny w rekonwalescencji narządów.

Numer 10 – nadużywanie tabletek przeciwbólowych i antybiotyków

Nadużywanie lekarstw, a w szczególności leków przeciwbólowych, które bierzemy masowo i na wszystko – od bólu zęba po bóle kręgosłupa, może prowadzić do poważnego uszkodzenia wątroby i nerek.

Z kolei doustne przyjmowanie pięciu powszechnie przepisywanych antybiotyków zwiększa ryzyko powstawania kamieni nerkowych u dzieci i dorosłych (więcej TUTAJ).

Warto czasami zastanowić się, czy naprawdę potrzebujemy tak truć nasz organizm i czy nie lepiej skorzystać z wielu bezpiecznych środków Matki Natury.

Czytaj także: CAŁA PRAWDA O ALUMINIUM – O TYM NIE WIEDZIAŁEŚ!

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

 P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.