TASZNIK POSPOLITY – NIE USUWAJ GO Z OGRÓDKA! TEN CHWAST WYOSTRZY TWÓJ WZROK

Tasznik pospolity to przez wiele osób uznawany jest za zwykły chwast, którego trzeba usunąć, a wielka szkoda. Zamiast go usuwać z przydomowych ogródków, lepiej warto wykorzystać go do przygotowania naparów albo nalewek, ponieważ posiada on wiele cennych właściwości leczniczych.

Czym jest tasznik pospolity?

Tasznik pospolity to roślina, która należy do rodziny kapustowatych.

Pochodzi ona z okolic Morza Śródziemnego, ale rozprzestrzeniła się na cały świat i bardzo łatwo można ją również znaleźć w Polsce.

Tasznik pospolity osiąga wysokość 20 – 40 cm oraz posiada wzniesioną i owłosioną łodygę. Natomiast przy ziemi tworzy rozetkę z liści o różnych kształtach.

Na jego łodygach znajdują się drobne liście, które kształtem przypominają serca.

Ma drobne, białe kwiaty, które bardzo rzadko są różowe, i tworzą one grona na nieulistnionych częściach łodygi.

Owoce tej rośliny to brunatne nasiona, które znajdują się po 20 sztuk w łupinkach i to właśnie dzięki nim tasznik pospolity jest trudny do wytępienia, jako chwast, ponieważ w każdym takim sercowatym nasionku znajduje się ich od 10 do 20.

Poza tym są wiatropylne i bardzo łatwo roznoszą się po okolicy, a przy tym zachowują żywotność nawet do 6 lat.

tasznik-pospolity.jpg
foto.123rf.com

Tasznik znany jest również po wieloma innymi nazwami regionalnymi, takimi jak: bydlnik, gryczka, kaletki, sumki pastusze, chlebek Baby Jagi, tobołki pastusze oraz babci serek.

Najczęściej roślina ta występuje na nieużytkach, przy przecinkach leśnych, przy drogach, ogrodzeniach, a także na ugorach i w ogródkach.

Białe kwiaty tasznika pospolitego pojawiają się już wiosną, a potem roślina ta pokrywa się charakterystycznymi sercowatymi owocami.

Okres kwitnienia tasznika pospolitego przypada od kwietnia do końca listopada, a zioła powinno się zbierać na przełomie maja i lipca.

Aby je ususzyć, najpierw trzeba je oczyścić.

Najlepiej suszyć je w temperaturze, która nie przekracza 40 stopni Celsjusza i trzeba go często przewracać.

Należy go przechowywać w miejscu suchym w szczelnie zamkniętym opakowaniu.

Właściwości lecznicze tasznika były już wykorzystywane w starożytności, a Hipokrates opisał go, jako środek maciczny.

Roślina ta była również stosowana w tradycyjnej chińskiej medycynie ludowej, gdzie był ceniony, jako środek leczniczy, ale też za walory smakowe, gdyż jego korzeń jest wykorzystywany podobnie, jak imbir, ale uważano, że jego najważniejszą zaletą jest wyostrzanie wzroku.

wyostrzanie-wzroku.jpg
foto.123rf.com

Opis tasznika znajduje się w najstarszym chińskim zielniku z około 2700 roku p.n.e., który został napisany przez cesarza Shen Nunga.

Zgodnie z podaniami ten władca sprowadzał rośliny i minerały z całego świata, a ich działania sprawdzał właśnie na sobie.

Jednak tasznik pospolity znalazł jego uznanie, ponieważ obok żeń-szenia cesarz zaliczył go do grupy 20 tzw. księżycowych ziół.

W Rosji w XIX wieku wsypywano rozdrobnione ziele tasznika do butelek ze spirytusem, a następnie naczynia oklejano surowym ciastek chlebowym i tak wsadzano do pieca.

Dzięki temu po wyjęciu, oprócz pieczywa, uzyskiwano także gotową nalewkę.

Tasznik był też używany powszechnie podczas I wojny światowej, jako środek hamujący krwawienie.

Poza tym jego nasiona znaleziono podczas badań archeologicznych w wykopaliskach jednej z osad neolitycznych w Catalhoyuk w Turcji, która jest datowana na około 5950 rok przed naszą erą.

Co można znaleźć w taszniku pospolitym?

Zarówno w zielu, jak i korzeniu tasznika można znaleźć: cholinę i acetylocholinę, które rozszerzają naczynia krwionośne, zmniejszają tętno, obniżają ciśnienie krwi, ale też wpływają na zmniejszenie siły skurczu mięśnia sercowego, a do tego wywołują skurcze mięśni gładkich oskrzeli, jelit oraz pęcherza moczowego, ale również zwężają źrenice oraz pobudzają wydzielanie niektórych gruczołów.

tasznik-pospolity.jpg
foto.123rf.com

Zawierają też tyraminę, która pobudza pracę serca, a także garbniki, które działają przeciwwirusowo oraz przeciwnowotworowo.

Do tego można w nich znaleźć: saponiny, kwasy organiczne, takie  jak: kawowy, jabłkowy, cytrynowy oraz fumarowy, a także sole siarki, potasu, fosforu i wapnia, ale też flawonoidy, czyli kwercetynę, luteolinę i diosminę, a poza tym histaminę.

Tasznik pospolity i jego właściwości lecznicze

Tasznik pospolity ma właściwości przeciwkrwotoczne, ponieważ zawarte w nim flawonoidy uszczelniają naczynia krwionośne, a witamina K wspiera krzepnięcie krwi.

Do tego dochodzą właściwości odkażające, gdyż działa antybakteryjnie i wirusobójczo, a także wykrztuśne.

kaszel.jpg
foto.123rf.com

Poza tym ma działanie żółciopędne i ochronne na wątrobę, dlatego jest polecany w problemach z drogami żółciowymi oraz wątrobą, ale też działa moczopędnie, ponieważ odkaża drogi moczowe i wzmaga diurezę.

Nie można także zapominać o działaniu wspierającym jelita, gdyż reguluje perystaltykę jelit i ma działanie przeciwbiegunkowe.

Wspiera także naczynia krwionośne, dzięki temu, że uszczelnia je i wzmacnia, ale też zapobiega wylewom krwi pod skórę, hamuje krwotoki i obkurcza rozszerzone naczynia.

Ponadto ma działanie wspierające macicę, gdyż obkurcza ją oraz hamuje krwotoki, ale też zwiększa odporność organizmu na zimno i niskie temperatury.

To oznacza, że tasznik pospolity można stosować przy: krwotokach z macicy, nadmiernych krwawieniach miesięcznych, niskim ciśnieniu krwi, żylakach, wylewach oraz wybroczynach na siatkówce oka.

Pomaga również w krwawieniach z dziąseł i nosa, krwiomoczu, zapaleniach nerek i pęcherza, krwawych biegunkach, gruźlicy, a także przy trądziku różowatym i chorobie wrzodowej.

krwawienie-nos.jpg
foto.123rf.com

Może też pomóc przy kamicy moczowej i żółciowej, reumatyzmie, dnie moczanowej, wysiękach limfatycznych, przy moczeniu nocnym, pokrzywce, czerwonce oraz hemoroidach.

Przeciwwskazania

Jednak tasznika nie powinny spożywać kobiety w ciąży, ponieważ jest on odpowiedzialny za pobudzanie skurczów mięśniówki macicy, a także kobiety karmiące piersią.

Na tę roślinę powinny też uważać osoby, które mają zaburzenia w pracy tarczycy.

Napar z tasznika pospolitego

Składniki: 2 łyżki suszonego tasznika pospolitego, szklanka wrzącej wody.

Przygotowanie: 2 łyżki suszonego tasznika pospolitego należy zalać szklanką wrzącej wody, a następnie odczekać 15 minut, aż się zaparzy pod przykryciem.

Tak przygotowany napar należy spożywać często w ciągu dnia, np. 1 łyżkę, co godzinę.

Działanie: reguluje przemianę materii, zmniejsza krwotoki, np. przy miesiączkach, ale też działa napotnie i moczopędnie podczas choroby, a także pobudza krążenie i poprawia wzrok.

Wyciąg na zimno z tasznika pospolitego

Składniki: 50 g suszonego ziela tasznika pospolitego, 1 litr przegotowanej i przestudzonej wody.

Przygotowanie: suszone ziele tasznika należy wsypać do dużego słoika, a następnie zalać litrem przegotowanej i przestudzonej wody.

Wszystko trzeba zostawić na 3 – 5 godzin, a następnie dokładnie przecedzić.

Działanie: można go pić 4 razy dziennie po 1 szklance, ale też można nim przemywać stany zapalne skóry, owrzodzenia, odleżyny oraz odmrożenia.

tasznik-pospolity.jpg
foto.123rf.com

Świeży sok z tasznika pospolitego

Składniki: kilka garści świeżych liści z tasznika pospolitego.

Przygotowanie: świeże liście z tasznika pospolitego należy zblendować, a następnie odcisnąć dokładnie wytworzony sok.

Trzeba go przelać do buteleczki i przechowywać w lodówce.

Działanie: można go pić po kilka kropli na łyżce wody, ale też można nim przemywać krwawiące rany, ponieważ bardzo dobrze tamuje krwawienie.

Należy pamiętać o tym, że sok ten traci swoje właściwości w wysokiej temperaturze.

Nalewka z tasznika pospolitego

Składniki: 100 g świeżego lub suszonego tasznika pospolitego, pół szklanki spirytusu.

Przygotowanie: świeżą lub suszoną roślinę należy zalać spirytusem, a następnie zamknąć w szklanym naczyniu i odstawić na 10 dni, trzeba nim wstrząsać.

Potem nalewkę należy dokładnie przefiltrować i przelać do ciemnej butelki.

Działanie: można pić po 8 – 10 kropli, np. przy nadmiernych krwawieniach miesiączkowych, krwawieniach z przewodu pokarmowego albo dróg moczowych.

Czytaj także: MIÓD I OLEJ LNIANY, CZYLI MIKSTURA POPRAWIAJĄCA WZROK

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

 P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które są na mojej stronie stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.