ZŁOTE ZASADY ŻYCIA WEDŁUG ŚW. HILDEGARDY – Odkrywamy Zakryte
ZŁOTE ZASADY ŻYCIA WEDŁUG ŚW. HILDEGARDY

Złote zasady życia – Hildegarda z Bingen pozostawiła po sobie cenione dzieła medyczne oraz wiele listów, które wywarły znaczący wpływ na dzisiejsze podejście do medycyny naturalnej. Jej wyobrażenia na temat zdrowia i choroby trafiają czuły punkt naszych czasów. Cały program zdrowia według św. Hildegardy można streścić w sześciu złotych zasadach życia.

Zdrowy człowiek

Św. Hildegarda zakładała, że człowiek jest z natury zdrowy, tylko poprzez swoje zachowanie, styl życia i odżywanie może znacząco wpływać na zdrowie – albo je wspierając, albo je druzgocąco niszcząc:

W całym stworzeniu, w drzewach, w ziołach, roślinach, zwierzętach, ptakach, rybach, ba – nawet w kamieniach szlachetnych są ukryte tajemnicze subtelności, których nie można poznać, jeśli nie zostaną objawione nam przez Boga – pisała Hildegarda z Bingen.

Jej przepis na zdrowe życie, za które mniej lub bardziej odpowiedzialny jest każdy z nas, można zamknąć w sześciu złotych zasadach, które codziennie zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz wpływają na nasze zdrowie.

Złote zasady życia św. Hildegardy

Na czym skupiała się św. Hildegarda?

Jak wyglądają proponowane zasady zdrowego życia?

Oto i one.

♦ Zasada nr 1 – zdrowa żywność – nic tak mocno nie wpływa na nasze zdrowie, jak właściwe odżywianie.

Umiejętny dobór żywności i napojów powinien przynosić nam zdrowie.

Oprócz podstawowych składników odżywczych (białko, tłuszcze, węglowodany) niezbędne jest dostarczanie do organizmu witamin i minerałów, które pozwalają utrzymać organizm w formie.

♦ Zasada nr 2 – moc natury – wszystko pochodzi z natury i do niej wraca.

Przyroda ma wiele uzdrawiających mocy (rośliny, zioła, energia drzew itp.), które za darmo możemy wykorzystywać dla poprawy naszego zdrowia.

Natomiast energię życiową powinniśmy czerpać z czterech żywiołów natury.

♦ Zasada nr 3 – praca i odpoczynek – po każdej pracy musi nastąpić odpoczynek.

Zrównoważony system zadań i relaksu pozwala zachować tak zdrowie fizycznej, jak i psychiczne.

Zdaniem Hildegardy właściwe proporcje pomiędzy wysiłkiem a medytacją pozwalają zachować sprawność fizyczną, gdy istnieje możliwość jej utraty podczas stresu.

♦ Zasada nr 4 – sen i aktywność – w życiu każdego człowieka niezbędny jest ruch, aktywność fizyczna, ale także i zdrowy sen.

Św. Hildegarda i na to miała swoje wyjaśnienie:

[…] kiedy człowiek śpi, jego szpik odpoczywa i wzmacnia jego kości, krew, tworzy nowe mięśnie, łączy członki oraz dodaje rozsądku i wiedzy.

♦ Zasada nr 5 – pozbycie się toksyn – organizm zanieczyszczony toksynami i substancjami trującymi, niedomaga:

Gdy soki w człowieku zachowują właściwą miarę, jest on zdrowy. Jeśli jednak zachwieje się ich równowaga, to powodują one, że czuje się on osłabiony i choruje.

Hildegarda zalecała oczyszczanie m.in. w formie postu leczniczego, stawiania baniek, upustu krwi lub akupunktury termicznej.

♦ Zasada nr 6 – moce duchowe – św. Hildegarda uważała, że: „dusza dla ciała jest tym, czym soki dla drzewa, a swoje siły rozwija ona tak samo, jak drzewo swój wygląd”.

Dlatego też zwracała dużą uwagę na uzdrawiające moce duchowe, sugerując, że post jest nie tylko sposobem na oczyszczenie organizmu w formie fizycznej, ale i formą oczyszczania duchowego.

Według mniszki podczas postu duchowe czynniki ryzyka zamieniają się w duchowe siły uzdrawiające, czyli cnoty człowieka.

Te sześć złotych zasad życia wpływa na człowieka w każdym aspekcie, pozwalając zachować mu dobre samopoczucie oraz zdrowie fizyczne i psychiczne.

⇒ Czytaj także: WINO PIETRUSZKOWE ŚW. HILDEGARDY NA LEPSZE KRĄŻENIE I ZDROWE SERCE

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką oznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.