AWOKADO – BARDZO ZDROWY OWOC, KTÓRY PODBIŁ KULINARNY ŚWIAT

Awokado – owoc, tak – owoc, nie warzywo, jeszcze kilka lat temu miało niewielu zwolenników. Dziś szturmem podbija kulinarny świat. Zielona „gruszka” o łagodnym aromacie stała się podstawą dipów i sałatek. Większość osób wie, że awokado ma wysoką zawartość tłuszczu, ale niekoniecznie zdaje sobie sprawę z tego, że jest ono bardzo, bardzo zdrowe i pożywne.

Awokado = smaczliwka

Awokado jest owocem zwanym wdzięcznie smaczliwką.

Rośnie na wiecznie zielonym, wysokim drzewie, którego liście przypominają nieco wawrzyn.

Znano go już przed naszą erą, natomiast za kraj jego pierwotnego pochodzenia uznawany jest Meksyk, gdzie w języku Azteków jego nazwa oznacza „drzewo, na którym rosną jądra”.

awokado.jpg
foto.123rf.com

Obecnie to właśnie w Ameryce Północnej znajdują się największe uprawy awokado, ale nie zmienia to faktu, że  owoc ten jest popularny w wielu krajach, również w Polsce.

Wewnątrz owoc, który kształtem przypomina gruszkę, znajduje się ogromna pestka, otoczona tłustym, kremowym miąższem o lekko orzechowym smaku.

Dlaczego warto jeść awokado?

Chociażby dlatego, że ma w sobie wiele wartości odżywczych, cennych dla naszego zdrowia.

Przede wszystkim zawiera ono dużą liczbę tłuszczy, jednak nie należy się obawiać, że to niekorzystnie wpłynie na naszą figurę.

Awokado zawiera bowiem nienasycone kwasy tłuszczowe (omega-3 i onega-6), które są niezbędne do tego, aby nasz organizm prawidłowo funkcjonował.

Smaczliwka zawiera także dużą ilość potasu, który m.in. reguluje ciśnienie krwi i jest niezbędny do prawidłowej pracy serca.

Ponadto owoc ten jest również bogaty w witaminę E, nazywaną witaminą młodości, bowiem to właśnie ona jest jednym z elementów wpływających na przeciwdziałanie starzeniu się skóry.

awokado.jpg
foto.123rf.com

Produkt ten jest także polecany dla dzieci oraz kobiet w ciąży, ponieważ zawiera kwas foliowy.

Awokado zawiera także inne składniki odżywcze, w tym witaminy i minerały, wśród których należy wyróżnić witaminę A, witaminę C, witaminę B5, witaminę B6, kwas pantotenowy, witaminę B1 (tiamina), witaminę B2 (ryboflawina), witaminę B3 (niacyna).

Lista cennych składników, w jakie bogate jest awokado, jest więc długa, zaś ich wpływ na nasze zdrowie ma niezwykle korzystne działanie.

Zdrowie w zielonej „gruszce”

Zwolennicy awokado uważają, że jest ono tak zdrowe, że nie może zabraknąć go w codziennej diecie.

I mają sporo racji, bo lista korzyści płynących z regularnego spożywania tego owocu jest imponująca:

  • Awokado ma 30% więcej potasu niż banany, dlatego pomaga regulować ciśnienie krwi i zapobiega chorobom układu krążenia.

 

  • Jest bogate w błonnik, dlatego pomaga osobom cierpiącym na zaparcia i niestrawność.

 

  • Zawartość luteiny w awokado wspomoże zdrowie oczu, ochroni oczy przed stresem oksydacyjnym, zwyrodnieniem plamki żółtej (utrata widzenia centralnego) i zaćmą.

 

  • Badania wykazały, że jedzenie awokado może hamować wzrost komórek nowotworowych, takich jak te prowadzące do raka jamy ustnej. Awokado zawiera składniki odżywcze, które są korzystne również w zapobieganiu rakowi prostaty, a także kwas oleinowy, który jest skuteczny w zapobieganiu nowotworom piersi.

 

 

 

  • Owoce awokado bogate w przeciwutleniacze, takie jak glutation, utrzymują zdrowy układ nerwowy i pobudzają do pracy układ odpornościowy.

 

  • Wysoka zawartość kwasu foliowego w awokado pomaga w rozwoju mózgu i tkanek, zwłaszcza w stadiach szybkiego wzrostu komórek. To czyni je idealnym pożywieniem dla kobiet w ciąży. Wysoka zawartość kwasu foliowego, ale niska zawartość złożonych węglowodanów sprawia, że ​​awokado jest również dobre dla niemowląt w wieku 6 miesięcy lub starszych.

 

 

  • Substancje odżywcze i enzymy awokado łagodzą zapalenia błony śluzowej żołądka i jelita cienkiego, a tym samym pozwalają organizmowi absorbować karotenoidy i składniki odżywcze z naszego pożywienia.

 

  • Awokado to owoc, który wspomaga regenerację czerwonych krwinek i chroni przed chorobami serca.

 

  • Harmonizuje również kilka narządów, w tym wątrobę, płuca i jelita.

 

  • Ze względu na bogactwo składników odżywczych awokado polecane jest osobom wychudzonym i osłabionym chorobą.

Awokado jako wspomagacz w odchudzaniu

Wiele osób mylnie sądzi, że skoro awokado jest tak tłustym owocem, to na pewno jest tuczące.

Tymczasem poza swoimi licznymi właściwościami dla zdrowia wewnętrznego, awokado może również poprawić nasz wygląd zewnętrzny.

Naukowcy udowodnili, że ten niepozorny owoc działa korzystanie na zmniejszenie wagi.

zbędne-kilogramy.jpg
foto.123rf.com

Pomimo tego, że awokado zawiera dużą ilość tłuszczu, są to zdrowe tłuszcze roślinne, które korzystnie działają na nasz organizm.

Osoby, które zjadały połowę awokado podczas lunchu, miały później mniejszą ochotę na jedzenie i były bardziej zadowolone z pożywności zjedzonego posiłku..

Efekt ten utrzymywał się od 3 do 5 godzin.

Awokado zawiera również enzym lipazę, który jest ważny dla utraty wagi, ponieważ rozkłada tłuszcz, który jest już nagromadzony i przechowywany w organizmie.

Te właściwości mogą sprawić, że dla osób odchudzających się awokado stanie się cennym narzędziem, jeśli chodzi o regulację apetytu i utratę wagi.

Przykładowe zastosowania awokado

Awokado można w prosty sposób wykorzystać do zrobienia smacznej i pożywnej pasty, która idealnie zastąpi masło.

Wystarczy zmiksować owoc z dodatkiem ulubionych ziół i kilkoma kroplami soku z cytryny (zapobiega czernieniu miąższu).

Przyrządzony w ten sposób krem o maślanej konsystencji można użyć zamiast masła do posmarowania kanapki.

awokado.jpg
foto.123rf.com

Można je także dodawać do sałatek, a nawet przygotować z niego wegański mus czekoladowy.

Wystarczy zmiksować blenderem do uzyskania gładkiej masy: jedno obrane awokado, pół banana, 1,5 łyżki kakao, 2 łyżki mleka roślinnego i opcjonalnie odrobinę słodyczy (np. łyżeczkę syropu z daktyli).

Awokado dzięki swoim drogocennym właściwościom można wykorzystać także jako składnik maseczek do włosów czy twarzy.

W takim przypadku świetnie sprawdzi się olej z awokado, który niweluje podrażnienia skóry, działa przeciwzmarszczkowo, a także nawilża skórę, zapobiegając jednocześnie odparowywaniu wody z naskórka.

Dobra rada: jeśli kupisz twardy, niedojrzały owoc, włóż go na 2 dni do papierowej torebki i schowaj do szafki. Awokado wówczas dojrzeje i zmięknie.

Czytaj także: KARCZOCH – ZDROWA „SZYSZKA”, KTÓRA ŻYWI I CHRONI PRZED CHOROBAMI

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.