CHOROBA ZWYRODNIENIOWA STAWÓW – JAK SOBIE POMÓC DIETĄ?

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest jedną z najczęstszych chorób stawów i dotyka większości osób w wieku powyżej 65 lat. Jeśli warstwa chrząstki w stawach jest nienaruszona, możemy poruszać się płynnie. Jednak jeśli dochodzi do zaburzenia jej jakości i ilości, kości ocierają się o siebie, uszkodzeniu ulegają więzadła, ścięgna i mięśnie. Skutkiem tego są ból i sztywność stawu oraz problemy z poruszaniem. Pomocna w takim przypadku może być zmiana diety.

Dieta przeciwzapalna

Często choroby przewlekłe wywołują ogniska zapalne.

Dotyczy to również choroby zwyrodnieniowej stawów, a zapalenie sprzyja ścieraniu powierzchni stawowych.

Dostosowanie diety może trwale temu przeciwdziałać.

Dieta przeciwzapalna obejmuje spożywanie wysokiej jakości białka, dużo warzyw, owoców oraz przyjmowanie wystarczającej ilość płynnych i przeciwzapalnych przypraw, takich jak imbir, chili, kurkuma i cynamon.

Ponadto należy zwrócić uwagę na wysokiej jakości tłuszcze i oleje.

Oleje roślinne, takie jak olej rzepakowy lub lniany, a także ryby morskie, takie jak tuńczyk, łosoś i makrela, są bogatym źródłem przeciwzapalnych kwasów tłuszczowych.

dieta-przeciwzapalna.jpg
foto.shutterstock.com

Zawarte w nich kwasy tłuszczowe są uważane za antagonistów kwasu arachidonowego, wielonasyconego kwasu tłuszczowego, który jest przekształcany przez organizm w substancje zapalne.

Źródła tego kwasu to mięso zwierząt, nabiał, jaja, orzeszki ziemne, wodorosty nori.

W przypadku chronicznych problemów ze stawami należy raczej jeść ryby zamiast mięsa, wędliny i kiełbasy.

Warto zwróć także uwagę na ilość spożywanych produktów z pszenicy.

Pszenica ma wysoką zawartość lektyny, złożonego białka, które ma tendencję do wywoływania stanu zapalnego.

Alternatywnie, można zastąpić pszenicę orkiszem, starożytnym ziarnem, które dostarcza organizmowi zdrowe substancje, takie jak potas, magnez, fosfor i żelazo.

Witaminy w menu

Stawy należy zaopatrzyć w wystarczającą ilość składników odżywczych, dlatego trzeba jeść jak najwięcej produktów zawierających witaminy.

W szczególności chodzi o witaminy A, C i E, a także beta-karoten, które są pomocne we wzmacnianiu stawów, ponieważ zapobiegają oksydacyjnemu uszkodzeniu chrząstki stawowej.

Kolorowe owoce i warzywa, takie jak marchew, brokuły, papryka, szpinak, grejpfrut lub wiśnie należą do bogatych źródeł witaminy A, C i beta-karotenu.

Produkty takie jak owoce dzikiej róży, pomarańcze, cytryny, kiwi, czarne porzeczki, natka pietruszki, groszek lub fasola mają wysoką zawartość witaminy C.

Z kolei szczególnie wysokie stężenie witaminy E mają migdały, moringa, orzechy laskowe, olej słonecznikowy i słodkie ziemniaki.

Nadwaga – duże obciążenie stawów

Oprócz zapalenia stawów, niewłaściwej diety i braku ćwiczeń, otyłość jest jedną z najczęstszych przyczyn choroby zwyrodnieniowej stawów.

Nadmiar kilogramów stwarza pożywkę dla choroby zwyrodnieniowej stawów: im ich więcej, tym stawu szybciej się zużywają.

Najbardziej cierpią wówczas stawy biodrowe i kolanowe.

Nadwadze sprzyja nie tylko jedzenie słodyczy, ale i prostych węglowodanów, np. makaron z białej mąki, białego chleba lub przetworzonej żywności.

nadwaga.jpg
foto.shutterstock.com

Powodują on, że poziom cukru we krwi szybko rośnie i szybko spada, co objawia się uczuciem ponownego pragnienia zjedzenia jakiejś przekąski.

Zamiast tego spożywaj złożone węglowodany, obecne w produktach takich jak ziemniaki, brązowy ryż, proso, płatki owsiane lub produkty pełnoziarniste, które pozwolą ci uzyskać zrównoważony bilans energetyczny.

Równowaga kwasowo-zasadowa

Równowaga kwasowo-zasadowa, czyli stan utrzymania optymalnego stężenia jonów wodoru w przestrzeniach wewnątrzkomórkowych i zewnątrzkomórkowych ustroju, jest bardzo ważna w zdrowiu stawów.

Przy zakwaszeniu organizmu pojawiają się m.in. intensywne bóle mięśni i stawów.

Dlatego tak ważne jest utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej i jej równoważenie żywnością alkaliczną.

Oprócz szpinaku, kalafiora, pomidora lub selera podstawową żywnością odkwaszającą są również banany, truskawki, cytryna, oliwa z oliwek, zielona herbata, kasza jaglana lub suszone owoce.

Z drugiej strony biały makaron, słodycze, alkohol i produkty mleczne należą do produktów zakwaszających organizm, które przy chorobie zwyrodnieniowej stawów należy jeść tylko w niewielkich ilościach.

⇒ Czytaj także: OCZYSZCZANIE KOŚCI I STAWÓW LIŚĆMI LAUROWYMI WG PROF. TOMBAKA

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.