MERIDIANY – NAUKA POTWIERDZA ISTNIENIE KANAŁÓW ENERGETYCZNYCH W CIELE CZŁOWIEKA
Meridiany, czyli kanały energetyczne w ciele, w których przemieszcza się energia życia, przez stulecia była tematem mądrości starożytnych myślicieli i tradycji leczniczych uzdrowicieli głównie z Chin, Indii, Japonii i Tybetu. Teraz ich istnienie potwierdzono naukowo i udowodniono ich fenomen.
Kanały energetyczne
Przez stulecia tradycje lecznicze z Chin, Indii, Japonii i Tybetu, a także innych krajów, mówiły o kanałach energetycznych, południkach lub nadis, którymi płynęła energia witalna.
Życie uważano za zjawisko energii bioelektrycznej i wibracyjnej, dlatego zdrowie obracało się wokół równoważenia energii na różne sposoby.
Uważano, że człowiek żyje dzięki sile życiowej i energii przepływającej przez ciało i ożywiającej ciało, dzięki czemu możemy się poruszać, oddychać, trawić jedzenie, myśleć, a nawet czuć.
Ta witalna siła życiowa, chi, składa się z dwóch rodzajów sił, yin i yang, i płynie wzdłuż wyrafinowanej sieci ścieżek energii lub kanałów energetycznych, które otaczają ciało.
W Indiach, gdzie rozwinęło się wiele wschodnich sztuk uzdrawiania, mówi się, że istnieje 72 000 takich ścieżek energetycznych.
Uważa się, że choroba jest blokadą w przepływie energii tych kanałów.
Szereg tradycji leczniczych, w tym akupunktura, akupresura, masaż i joga, opiera się na zasadzie istnienia kanałów energetycznych lub ścieżek, zwanych meridianami, biegnących wokół ciała w rozległej sieci energetycznej.
Jej natura jest od lat mierzona przez naukę za pomocą zaawansowanych technologii, takich jak skanery EKG i MRI, jednak mimo to naukowo nigdy nie wierzono w istnienie kanałów energetycznych w ciele człowieka.
Meridiany i badania naukowe
Niedawno naukowcy z Seoul National University potwierdzili istnienie meridianów, które nazywają „układem pierwotno-naczyniowym”.
Ich zdaniem układ ten jest kluczową częścią układu sercowo-naczyniowego.
Wcześniej, na początku lat 60. odnalezienie południków w ludzkim ciele ogłosił północnokoreański naukowiec Kim Bong-Han, który wykazał, że istnieją nowe struktury rurkowe wewnątrz i na zewnątrz naczyń krwionośnych i limfatycznych, a także na powierzchni narządów wewnętrznych i pod skórą właściwą.
Uważał, że są to tradycyjne linie kanałów, ale dopiero teraz istnienie tego układu w różnych narządach zostało potwierdzone przez dalsze badania.
Obecnie koreańscy naukowcy uważają, że układ pierwotno-naczyniowy jest w rzeczywistości fizycznym składnikiem systemu meridian.
Sugerowano również, że system ten uczestniczy w kierowaniu przepływem energii i informacji przekazywanych przez biofotony (elektromagnetyczne fale świetlne) i DNA.
Naukowcy wstrzyknęli nawet do głównych punktów akupunkturowych specjalny barwnik, by zobaczyć cienkie linie, które pojawiały się w miejscach przepływu kanałów energetycznych.
Odkryto, że linie południków nie są ograniczone do skóry, ale w rzeczywistości są systemem przewodów, przez który przepływa ciecz, i że ciecz ta agreguje się, tworząc komórki macierzyste.
Wcześniej naukowcy używali kombinacji technik obrazowania i skanów tomografii, aby obserwować skoncentrowane punkty struktur mikronaczyniowych, które wyraźnie odpowiadają mapie punktów akupunktury stworzonej przez chińskich praktyków energetycznych w czasach starożytnych.
W badaniu opublikowanym w Journal of Electron Spectroscopy and Related Phenomena badacze zastosowali obrazowanie tomografii komputerowej z kontrastem zarówno w punktach nieakupunkturowych, jak i punktach akupunkturowych.
Skany tomografii komputerowej ujawniły wyraźne rozróżnienie między strukturami anatomicznymi punktów nieakupunkturowych i punktów akupunkturowych.
Wpływ na zdrowie
W jaki sposób meridiany są powiązane ze zdrowiem człowieka?
Otóż nasze ciała potrzebują równowagi.
Zrównoważony przepływ lub energia, kiedy nie jest jej za dużo ani za mało, sprzyjają zdrowiu.
To samo dotyczy sposobu, w jaki żyjemy.
Równowaga jest najważniejsza.
Podstawą zdrowia jest prowadzenie zrównoważonego stylu życia, tzw. złoty środek lub umiar we wszystkim.
Widzimy tę harmonię i równowagę w życiu, jako równowagę między energiami yin i yang – lub prościej mówiąc, energią męską i żeńską – dwiema przeciwstawnymi i katalizującymi energiami wszechświata.
Nasze zdrowie tętni życiem, jeśli istnieje harmonia i równowaga między tymi dwiema siłami w ciele.
Jeśli równowaga zostanie zaburzona, a przepływ jednej z tych sił staje się większy niż drugi, wówczas pojawia się choroba.
Te siły lub energie przepływają przez bardzo określone kanały w ciele, lub południki, które są uznawane za uzdrawiające ścieżki energii ciała.
W tradycyjnej medycynie indyjskiej uważa się, że w ciele fizycznym dodatkowo występują nadi, które składają się na układ nerwowy, układ krążenia, układ trawienny, układ oddechowy, układ limfatyczny itp.
Wszelkie blokady w tych nadis mogą powodować fizyczne problemy zdrowotne.
Nadis można również znaleźć w subtelnym ciele, w którym niosą się myśli, uczucia i impulsy nerwowe.
Kiedy te nadi są zablokowane, tracimy zdolność odczuwania i głębokiego łączenia się z innymi, środowiskiem i nami samymi.
W ten sam sposób, w jaki żyły i tętnice są ważne dla funkcjonowania organizmu, nadi przeplatają nasze nerwy fizyczne i matrycę świadomości, która otacza umysł i jaźń, wspierając naszą fizyczną ekspresję z pozaziemskich wymiarów egzystencji.
Zablokowany przepływ energii powoduje choroby.
Praktyki takie jak joga i medytacja działają na tych subtelnych kanałach energetycznych, wspierając przepływ energii przez ciało.
Według niektórych starożytnych indyjskich tekstów w ciele jest 350 000 nadi lub ścieżek energetycznych.
Trzy najważniejsze nadi to biegnące wzdłuż kręgosłupa: ida, pingala i sushumna.
Oczyszczenie wszystkich trzech nadi prowadzi do ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia ciała i umysłu, a także do rozwoju duchowego.
Pomagają w tym różne techniki – od jogi i medytacji po rosnącą wagę akupunktury, która wraz z innymi wspaniałymi metodami leczenia opartymi na energii ciała, wspiera zdrowie i samopoczucie coraz większej liczby osób.
⇒ Czytaj także: PAIDA – CHIŃSKI SYSTEM SAMOUZDRAWIANIA
*Niebieską czcionką oznaczono odnośniki do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.