TWOJE CIAŁO NIE ZAPOMINA! – NAPIĘCIE MIĘŚNI I TŁUMIONE EMOCJE

Twoje ciało jest mapą i magazynem każdego doświadczenia, jakie kiedykolwiek miałeś. Wiele osób nosi tłumione i uwięzione emocje w wielu obszarach ciała, nawet o tym nie wiedząc. W rzeczywistości możemy przeżyć lata, a nawet dekady, całkowicie nieświadomi zablokowanej energii, którą trzymają nasze mięśnie. Ta stłumiona energia jest odpowiedzialna za niezliczone dolegliwości i przewlekłe choroby, które powodują wielkie cierpienia.

Twoje ciało nie zapomina

Twoje ciało jest najbardziej narażone na blokady z uwięzionych uczuć, a nawet traumatycznych wspomnień.

Bez względu na to, jak bardzo próbujesz ignorować, intelektualizować lub tłumić swoje odczucia, twoje ciało zna prawdę.

Kiedy gromadzimy emocje, zamykamy je w naszym ciele, co może powodować intensywne napięcie mięśni.

napięcie-mięśni.jpg
foto.shutterstock.com

Stłumione lub uwięzione emocje są znacznie bardziej niebezpieczne, niż większość ludzi zdaje sobie z tego sprawę.

Jeśli więc zmagasz się z chronicznym napięciem szyi, ramion, pleców, ud, nóg lub innej części ciała, ten artykuł może raz na zawsze pomóc ci dotrzeć do źródła bólu.

Cztery przyczyny napięcia

Według różnych badań i prac, chroniczne napięcie mięśni rozwija się w wyniku czterech różnych przyczyn.

Pierwszą przyczyną są uwarunkowania społeczne, które zaczynają się we wczesnym dzieciństwie i są wzmacniane przez resztę życia przez naszych rodziców, przyjaciół, nauczycieli, członków rodziny i całe społeczeństwo.

Wiele napięć mięśniowych, które rozwijamy, jest wynikiem niewypowiedzianych przekonań społecznych, których nauczono nas przyjmować jako „normę”.

Na przykład wielu z nas nauczono, że „tylko niemowlęta płaczą”, więc jako dzieci nauczyliśmy się tłumić łzy i smutek.

Wielu z nas nauczono również, że wyrażanie gniewu jest czymś „złym”.

Ta forma uwarunkowania jest wzmacniana przez całe dorosłe życie, szczególnie w naszych miejscach pracy, w których wyrażanie gniewu jest postrzegane jako „nieprofesjonalne” i potencjalnie niebezpieczne dla dalszej kariery zawodowej.

Drugą przyczyną napięcia mięśni jest uraz.

Traumatyczne doświadczenia mogą sięgać od klapsów jako dziecko aż do ekstremalnej przemocy.

Uraz mógł zostać wyrządzony celowo (np. gwałt lub napaść fizyczna) lub przypadkowo (np. wypadek samochodowy).

Gdy te traumatyczne doświadczenia są tłumione, mogą prowadzić do chronicznego strachu, stresu, a nawet wystąpienia PTSD (zespołu stresu pourazowego).

Ten chroniczny niepokój, gniew i żal gromadzą się w ciele, powodując napięcie mięśni, które przyczynia się do wielu innych chorób, takich jak zaburzenia trawienne, choroby psychiczne, a nawet rak.

tłumione-emocje.jpg
foto.shutterstock.com

Trzecią przyczyną napięcia mięśniowego jest napięcie psychiczne.

Napięcie psychiczne to każda forma lęku, frustracji, smutku lub gniewu, które rozwijamy w wyniku naszych spostrzeżeń.

Na przykład możemy rozwinąć napięcie psychiczne w wyniku naszych przemyśleń na temat naszego współpracownika (np. jest leniwy) lub utknięcia w korku.

Nasza automatyczna tendencja do przywiązywania się do tych myśli i brania ich na poważnie, powoduje napięcie psychiczne.

Im bardziej negatywna, przerażająca lub szukająca błędów jest nasza perspektywa, tym większe napięcie gromadzimy w naszych mięśniach.

Ostatnią przyczyną napięcia mięśni są stresory i nawyki środowiskowe.

Na przykład nasz siedzący tryb życia (praca przy biurku przez cały dzień) zwykle nasila ból fizyczny, ponieważ nie dajemy naszym mięśniom szansy na usunięcie napięcia.

Inne nawyki, takie jak zła postawa, brak snu, zażywanie narkotyków, niezdrowe odżywianie i zanieczyszczenie środowiska mają tendencję do zwiększania prawdopodobieństwa wystąpienia przewlekłego napięcia mięśni.

Rodzaje napięcia mięśni

Mimo że każdy z nas jest inny, to jednak w naszym ciele istnieją pewne miejsca, w których gromadzą się określone typy emocji.

Poniżej znajdują się przykłady najczęstszych rodzajów bólu napięciowego mięśni i związanych z nimi emocjami.

♦ Napięcie w górnej części pleców – smutek: niewyrażony i nieokazany smutek gromadzi się w górnej części pleców. Z racji tego, że obszar ten jest bliski sercu, tam również przechowywane są emocje związane z nieszczęśliwą miłością i utratą.

♦ Napięcie barków i ramion – obciążenia i obowiązki: kiedy czujemy się obciążeni stresem życia, mamy tendencję do gromadzenia tych uczuć w naszych barkach. Stąd też powiedzenie „nieść ciężar na ramionach”. Napięcie ramion wydaje się ściśle związane z odpowiedzialnością społeczną i emocjonalną, w tym nieświadomym noszeniem ciężaru bólu innych ludzi.

♦ Napięcie szyi – strach, lęk i tłumiony stres: napięcie szyi to w zasadzie odmowa radzenia sobie ze stresem. Wyraża naszą niezdolność do jasnego komunikowania się lub bycia autentycznym wobec innych. Strach i lęk są również często przechowywane w tym obszarze, szczególnie jako fizyczna reakcja na niebezpieczeństwo. Napięcie mięśni szyi jest również związane z kwestiami zaufania.

♦ Napięcie w środkowej części pleców – brak poczucia bezpieczeństwa i bezsilność: refleksologia, łączą ból środkowego odcinka pleców z poczuciem bezradności, beznadziejności i niepewności. Jeśli czujesz się niewspierany przez innych ludzi lub życie, prawdopodobnie gromadzisz tutaj swoje napięcie.

♦ Napięcie w dolnej części pleców – poczucie winy, niska samoocena lub wstyd: problemy w dolnej części pleców często korelują z poczuciem niskiej samooceny i brakiem akceptacji siebie. Można tutaj również przechowywać takie odczucia, jak poczucie winy, wstyd, a nawet seksualna nieadekwatność lub trauma.

♦ Napięcie brzucha – niemożność przetwarzania emocji: zasadniczo jest to napięcie lub skurcze żołądka. Dzieje się tak, gdy mamy trudności z przetwarzaniem zarówno negatywnych (a nawet i pozytywnych) emocji.

♦ Napięcie w głowie – strach: obawa przed czymś, życie w ciągłym strachu, nawet nieuświadomiony lęk skrywa i kumuluje się w naszej głowie.

♦ Napięcie w nadgarstku – złość i zdenerwowanie: z napięciem w nadgarstku mamy zwykle do czynienia,, kiedy jesteśmy zdenerwowani i źli. Gniew przejawia się niezależnie od tego, czy jesteśmy tego świadomi, czy nie.

♦ Napięcie wewnętrznej strony uda – brak zaufania: jeśli zmagasz się z lękiem społecznym, możesz również odczuwać wewnętrzny ból uda. Nasze nogi są biologicznie zaprogramowane do biegania, gdy po raz pierwszy poczujemy lęk lub niebezpieczeństwo, to właśnie tutaj często zgromadzi się nasz strach przed innymi.

♦ Napięcie zewnętrznej strony uda – frustracja i niecierpliwość: im szybciej i bezmyślnie żyjesz, tym bardziej prawdopodobne jest, że masz sfrustrowaną i niecierpliwą energię zgromadzoną w mięśniach zewnętrznych ud. Nasza praca i życie osobiste mogą również znacznie przyczynić się do napięcia mięśni w tym obszarze.

Konsekwencje przewlekłego napięcia mięśni

Jeśli chodzi o napięcie mięśni spowodowane czynnikami psychicznymi i emocjonalnymi, mamy związanych z nimi wiele częstych problemów zdrowotnych:

  • zaburzenia nastroju (zaburzenia lękowe, depresja),
  • ból stawów i zwiększone ryzyko kontuzji,
  • bolesne miesiączkowanie (problemy z miesiączką),
  • bezsenność,
  • problemy skórne (trądzik, łuszczyca),
  • astma i katar sienny,
  • bóle głowy i migreny,
  • kołatanie serca i ból w klatce piersiowej,
  • nudności,
  • fibromialgia,
  • zespół jelita drażliwego,
  • problemy z żołądkiem (biegunka, wzdęcia, zaparcia, wrzody)
  • nadciśnienie / wysokie ciśnienie krwi
  • zaburzenia seksualne (przedwczesny wytrysk, bolesny seks)
  • zwiększona skłonność do zachowań uzależniających.

Ta lista w żadnym wypadku nie jest kompletna, bo istnieje wiele innych konsekwencji napięcia mięśni, które są rzadziej, ale nadal spotykane.

Dlatego pozwól sobie na aktywne odczuwanie i uwolnienie emocji, które odczuwasz, daj im upust i nie oceniaj jako coś złego.

Pamiętaj o głębokim, świadomym oddechu, masażu, technikach relaksacyjnych, medytacji i rozluźnianiu mięśni ciała podczas prostych ćwiczeń rozciągających lub praktyki jogi.

I pamiętaj – pokochaj siebie, traktuj siebie jak dziecko lub najlepszego przyjaciela.

Skuteczna pomoc psychologiczna kliknij TUTAJ

⇒ Czytaj także: SOFROLOGIA – TRENING ŚWIADOMOŚCI RÓWNOWAŻĄCY CIAŁO I UMYSŁ

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką oznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.