ZAWAŁ SERCA – JAKIE OBJAWY MOGĄ GO POPRZEDZIĆ NAWET O MIESIĄC?

Zawał serca – zacznijmy artykuł od wyjaśnienia, czym tak naprawdę jest? Otóż… zawał mięśnia sercowego – bo to prawidłowa nazwa schorzenia, występuje wtedy, gdy zamyka się naczynie krwionośne w sercu, przez co, dopływ krwi jest przerwany i do serca przestaje docierać tlen. Co za tym idzie? Martwica odciętego fragmentu serca. Co sprawia, że dochodzi do zawału serca? Zawał może dopaść nawet osobę, która do tej pory znakomicie się czuła i dbała o swoje serce.

Ponieważ do zawału serca prowadzą procesy, które trwają już nawet kilka lat i są właściwie niezauważalne, zwłaszcza przez laików, którzy raczej u lekarza nie bywają.

Niestety, właśnie dlatego, choroby serca są najczęstszymi przyczynami zgonów w Polsce.

Kto najbardziej narażony jest na zawał serca, prócz osób, które o nie nie dbają?

Czy jest jakaś reguła?

zawał-serca.jpg
fot.depositphotos.com

Oczywiście nie ma reguły, bo ktoś może nie dbać o siebie, o swoje serce, a wcale zawału nie dostanie, a ktoś kto dba o siebie, robi badania okresowe o czym już wspomnieliśmy, dostanie zawału serca.

Jednak czynniki, które niosą ze sobą ryzyko wystąpienia zawału to: uwarunkowania genetyczne, płeć, wiek (32-50 mężczyźni i 45-70 kobiety) a także zanieczyszczenia środowiska.

Istnieje również wiele innych czynników ryzyka, które mogą (ale nie muszą) doprowadzić do zawału serca.

Są to: przerost lewej komory serca (kardiomopatia, bądź przerost podczas długoterminowego stosowania leków ze sterydami), obecność apolipoproteiny patologicznej, niedobory witamin z grupy B (głównie kwasu foliowego), wysoki poziom białka fazy ostrej, wysoki poziom poziom homocysteiny, wysoki poziom kwasu moczowego, osobowość typu A, choroba Fabry’ego (rzadka choroba genetyczna), marskość wątroby i zaburzenia metaboliczne, które wynikają z marskości.

Odpowiedzmy sobie na pytanie, po czym poznać objawy wczesnego zawału serca?

Poczujemy bóle w żuchwie, bóle brzucha, którym będą towarzyszyć nudności a nawet wymioty, duszność wraz z kaszlem (może nastąpić odkrztuszanie pienistej wydzieliny), zimne poty (mogą być nawet bardzo obfite), zawroty głowy i objawy lękowe (np. lęk przed śmiercią antycypowaną).

Jeśli więc czujemy, któryś z tych objawów, a jesteśmy w grupie ryzyka, jeśli coś nas niepokoi w swoim zdrowiu, należy jak najszybciej udać się do lekarza, a nawet zadzwonić po karetkę pogotowia (numer 112).

Czy jednak nasze ciało, daje nam sygnały dużo wcześniej, że coś z naszym sercem jest nie tak?

Przed zawałem, możemy borykać się z chorobą wieńcową, która wcześnie zdiagnozowana nie jest niebezpieczna.

Jeśli będziemy stosować się do odpowiedniej diety i wszystkich zaleceń lekarza, możemy opóźnić bądź nawet uniknąć zawału serca.

Czym jest choroba wieńcowa?

Jest to schorzenie, które często dotyka również osoby, które nawet nie ukończyły 40. roku życia.

Dlatego też warto wiedzieć co leży u źródła jej przyczyn?

Choroba wieńcowa, zwana też chorobą niedokrwienną serca to odkładanie się w naczyniach krwionośnych blaszek miażdżycowych, skutkuje to zwężeniem się światła naczyń krwionośnych.

Powoduje to utrudniony dopływ krwi do serca.

Powodem tego, może być zły (zbyt wysoki) poziom cholesterolu, który związany jest z niewłaściwą dietą, nadwagą, a nawet stresem i stosowaniem używek różnego typu.

Jakie są objawy choroby wieńcowej?

Bóle i gniecenie w okolicy mostka.

Ból może promieniować nawet do ramion i szczęki.

Mogą się też pojawić bóle w okolicach nadbrzusza.

Tego typu ból jednak, nie pojawi się nagle, znikąd.

Pojawia się bowiem w trakcie dużego wysiłku, albo po obfitym jedzeniu czy w przypadku przeżywania dużego, długotrwałego stresu.

Takie bóle mogą trwać około 15 minut.

Potem stopniowo ustępują.

Zawał mięśnia sercowego, to nie przelewki i warto wiedzieć, że kluczowe jest tutaj odpowiednio szybkie rozpoznanie.

Czas jest bowiem najważniejszy, liczy się każda minuta, kiedy pojawią się objawy zawału.

Najważniejsze jest ograniczenie używek, a także tłustych potraw, które zwiększają cholesterol, który jest znowu powodem choroby wieńcowej.

Tylko odpowiednia dieta, wizyty u lekarza, dbanie o spokój i o zdrowie – odpowiednia aktywność – mogą uchronić nas przed zawałem serca.

To jednak nie reguła, ponieważ jak wspomnieliśmy wcześniej, zawału mogą dostać osoby, które bardzo dbają o zdrowie, o dietę o spokojne życie codziennie.

Wystarczy, że będą mieć chorobę zapisaną w genach i już…  zawał.

Jak zapobiegać zawałom serca?

  1. Zmień dietę – unikaj tłustych pokarmów (tłustego mięsa i serów, żółtek jaj, smalcu, masła, majonezu, śmietany a także cukru, soli a przede wszystkim alkoholu).

    zawał-dieta.jpg
    foto.depositphotos.com

  2. Przyjmuj odpowiednio dobrane witaminy, najlepiej antyoksydacyjne, głównie witaminę E. Należy przyjmować ją w postaci tabletki, ponieważ ciężko jest dostarczyć do organizmu odpowiednią jej dawkę z pokarmu.
  3. Bierz magnez – jego niedobór bowiem, sprzyja chorobom serca.
  4. Dbaj o prawidłową masę ciała – niestety nadwaga, to często wysoki poziom cholesterolu, co podnosi ciśnienie, które jest bardzo niebezpieczne dla serca.
  5. Uprawiaj sport!
  6. Nie pal papierosów!
  7. Wyreguluj ciśnienie krwi – bowiem osoby z podwyższonym ciśnieniem, niestety częściej zapadają na choroby serca.

Jak widać, nie jest ciężko dbać o swoje serce, stosujmy się do zaleceń, a nasze serce będzie biło jak dzwon!

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.