ZWIĘKSZ SPOŻYCIE PRZECIWUTLENIACZY DZIĘKI TEMU KOKTAJLOWI!

Zwiększ spożycie przeciwutleniaczy dzięki koktajlowi, który przepis znajdziesz w tym artykule. Z jednej strony to tak niewiele wysiłku, a z drugiej tak wiele dobrego zrobisz dla swojego organizmu. Pamiętaj bowiem, że gdyby nie przeciwutleniacze, wolne rodniki szybko zniszczyłyby wszystkie nasze komórki!

Rola przeciwutleniaczy

Przeciwutleniacze to cząsteczki, które zwalczają uszkodzenia spowodowane przez wolne rodniki (niestabilne cząsteczki, które mogą uszkadzać struktury komórkowe).

Robią to, przekazując elektron wolnemu rodnikowi, neutralizując w ten sposób wolny rodnik i zapobiegając jego uszkodzeniu.

Gdyby przeciwutleniacze nie istniały, wolne rodniki szybko zniszczyłyby nasze komórki. 

Kiedy poziom wolnych rodników przewyższa poziom przeciwutleniaczy, może to prowadzić do stresu oksydacyjnego.

wolne-rodniki.jpg
foto.shutterstock.com

Takiej sytuacji sprzyja zanieczyszczenie powietrza, dym papierosowy, spożywanie alkoholu, toksyny, wysoki poziom cukru we krwi, promieniowanie, infekcje (bakterie, wirusy lub grzyby), intensywne lub długotrwałe ćwiczenia, brak aktywności fizycznej, przewlekły stres nadmierne spożycie przeciwutleniaczy lub niedobór przeciwutleniaczy.

Niektóre objawy stresu oksydacyjnego obejmują: zmęczenie, utratę pamięci, mgłę mózgu, ból mięśni / stawów, zmarszczki, siwe włosy, pogorszenie wzroku, bóle głowy i podatność na infekcje.

Z czasem stres oksydacyjny może prowadzić do szerokiej gamy chorób, w tym (ale nie wyłącznie) alergii, astmy, raka, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, przewlekłego stanu zapalnego, zaburzeń autoimmunologicznych, wszystkich rodzajów zapalenia stawów, zmarszczek, trądziku, egzemy, łuszczycy, zawału serca, udaru mózgu, cukrzycy, boreliozy i przewlekłego zmęczenia.

Dlatego warto m.in. zwiększyć nasze spożycie przeciwutleniaczy dzięki temu koktajlowi!

Przeciwutleniający skład

Co znajdziemy w proponowanym koktajlu?

koktajl-przeciwutleniacze.jpg
foto.shutterstock.com

Przede wszystkim składniki o silnych właściwościach przeciwutleniających:

 • Truskawki – zawierają wysoki poziom przeciwutleniaczy zwanych polifenolami i są wypełnione witaminą C. Osiem truskawek zawiera więcej witaminy C niż jedna pomarańcza. Pomagają także chronić zdrowie serca i obniżyć ciśnienie krwi. Zawierają zarówno rozpuszczalny, jak i nierozpuszczalny błonnik, mangan, kwas foliowy i potas.
 • Szpinak baby – zawiera wysoki poziom wielu przeciwutleniaczy, w tym luteiny, kwercytyny, zeaksantyny i kwasu alfa-lipolowego. Szpinak jest doskonałym źródłem wielu witamin i minerałów, w tym A, C, K1, kwasu foliowego, manganu, magnezu, żelaza i wapnia.  Zawiera duże ilości azotanów, które mogą pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi i zmniejszeniu ryzyka chorób serca.
 • Jagody – są szczególnie bogate w antocyjaninę, flawonoid o silnym działaniu przeciwutleniającym. Zawierają błonnik, witaminę C i K, mangan, żelazo i cynk. To najlepszy pokarm dla mózgu, najsilniejszy prebiotyk i heros w detoksykacji z metali ciężkich.
 • Nasiona chiazawierają przeciwutleniacze, białko i błonnik. Są dobrym źródłem żelaza, wapnia, manganu, magnezu i fosforu oraz kwasów tłuszczowych omega 3.
 • Banany: są dobrze znane z dużej zawartości potasu, który pomaga obniżyć ciśnienie krwi ze względu na jego właściwości rozszerzające naczynia krwionośne. Banany zawierają również kilka rodzajów przeciwutleniaczy, w tym dopaminę i katechiny, które są powiązane ze zmniejszonym ryzykiem chorób serca i chorób zwyrodnieniowych.
 • Jagody acai – mają wiele antocyjanów. Badania z wykorzystaniem różnych komórek rakowych wykazały, że antocyjany aktywują enzymy detoksykacyjne, zapobiegają proliferacji komórek rakowych, indukują śmierć komórek rakowych i działają przeciwzapalnie. Acai może poprawiać funkcje poznawcze z powodu dużej ilości przeciwutleniaczy, które mogą obniżać stres oksydacyjny i stany zapalne, a tym samym promować zdrowie mózgu.

Zwiększ spożycie przeciwutleniaczy!

Do przygotowania koktajlu zwiększającego spożycie przeciwutleniaczy potrzebujesz:

 • 1/2 szklanki truskawek (około 4-5 truskawek, mogą być mrożone);
 • 1 szklanka szpinaku baby;
 • 1 banan;
 • 2 łyżeczki nasion chia;
 • garść jagód acai (mrożonych) lub łyżka suszonych;
 • 1 szklanka jagód (świeżych lub mrożonych);
 • 1 szklanka przefiltrowanej wody.

W blenderze o dużej mocy zmiksuj truskawki, szpinak, banana, nasiona chia i wodę.

Następnie dodaj jagody acai oraz zwykłe jagody i miksuj przez około minutę lub do dokładnego połączenia składników.

Jeśli koktajl okaże się zbyt gęsty lub trudny do zmieszania, wystarczy dodać nieco więcej wody.

Pij taki koktajl przynajmniej 2-3 razy w tygodniu, by uzupełnić potrzebne organizmowi przeciwutleniacze.

⇒ Czytaj także: DIETA RADIOPROTEKCYJNA I ANTYOKSYDANTY – OCHRONA PRZED SKUTKAMI PROMIENIOWANIA

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które są na mojej stronie stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.