10 SPOSOBÓW ZMNIEJSZENIA RYZYKA ZACHOROWANIA NA RAKA

Przez wiele lat zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka w dużej mierze skupiało się na wczesnej diagnozie i leczeniu, co do dziś promuje medycyna akademicka. W opozycji staje jej alternatywa, czyli prewencja pierwotna, skupiająca się na unikaniu przyczyn choroby, aby do niej w ogóle nie doszło. Dlatego przedstawiamy 10 sposobów na to, co każdy z nas już teraz może zrobić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową.

Numer 1 – unikaj palenia, przejadania się itp.

Nadmiar alkoholu, jedzenia i palenie powoli Cię zabijają.

Korzystaj z aktywnego wypoczynku, ruszaj się.

Skorzystaj ze schodów zamiast z windy, znajdź taką formę ćwiczeń, którą polubisz i zobowiążesz się do jej regularnego praktykowania.

W miarę możliwości jak najmniej korzystaj z samochodu – dzięki temu nie tylko dorzucisz do codzienności kolejną aktywność fizyczną, ale i zmniejszysz zanieczyszczenia powietrza.

Numer 2 – uważaj na rentgen

Promieniowanie rentgenowskie (tzw. prześwietlenia) i inne promieniowanie należy stosować oszczędnie, a w miarę możliwości całkowicie zrezygnować z tego rodzaju badań.

American College of Radiology ostrzega przed niepotrzebnym i nadmiernym stosowaniem zdjęć rentgenowski u niemowląt i dzieci, zwracając uwagę na fakt, że mogą być one jednym z powodów, dla których młodzi ludzie (osoby poniżej 40 roku życia) zachorują na raka.

Numer 3 – zrezygnuj z mammografii

Niewiele kobiet wie, że cztery zdjęcia mammograficzne każdej piersi (potrzeba ich tyle, bo mammografia jest jedną z najmniej precyzyjnych metod wykrywania raka) odpowiadają wykonaniu ok. 1000 prześwietleń płuc.

Okazuje się, że wykonane raz w roku przez specjalistę i comiesięczne samobadanie piersi jest tak samo skuteczne we wczesnym wykrywaniu zmian nowotworowych piersi, jak mammografia.

Numer 4 – oszczędnie stosuj hormony

Dożywotnie stosowanie antykoncepcji hormonalnej wpływa na ryzyko zachorowania na raka piersi i raka szyjki macicy.

Warto rozważyć zatem inne, nieinwazyjne metody antykoncepcji.

Unikaj także stosowania leków zawierających inne hormony, w tym hormonalnej terapii zastępczej.

Numer 5 – sprawdź dom pod kątem obecności radonu

Radon to naturalny gaz promieniotwórczy występujący w skorupie ziemskiej.

Jest bezwonny i bezbarwny, dlatego człowiek sam go nie wykryje, ale można mechanicznie zmierzyć jego poziom z uwagi na jego promieniotwórczy charakter.

Radon w postaci gazu przedostaje się do gospodarstw domowych z gleby, szczególnie tam, gdzie budynek stoi na obszarze bogatym w złoża naturalnego uranu.

Może również występować w materiałach budowlanych i w wodzie pitnej.

Ten niewidzialny gaz zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc, dlatego warto za pomocą czujników zmierzyć stężenie radonu w powietrzu wewnątrz pomieszczeń.

Numer 6 – nie spożywaj sztucznych słodzików

Nie spożywaj jedzenia i napojów zawierających aspartam, sukralozę, syrop glukozowo-fruktzowy i inne sztuczne substytutów cukru.

Sztuczne słodziki nigdy nie otrzymały zielonego światła od naukowców – wszyscy byli zaniepokojeni ich możliwościami sprzyjającymi wywołaniu raka.

Numer 7 – kupuj z głową

Kupuj produkty sezonowe od lokalnych rolników, którzy używają mniej pestycydów.

Czytaj etykiety i dokładnie sprawdzaj skład produktów spożywczych.

Zadbaj o zróżnicowaną dietę, która uwzględni obecność  kwasów omega-3, witaminę D, wapń i błonnik.

Numer 8 – rozsądnie korzystaj z telefonu i Internetu

Używaj telefonów komórkowych najlepiej w opcji „włączony głośnik” tak, aby telefon był, jak najdalej od Twojej głowy.

Poza tym nie pozwalaj dzieciom korzystać z telefonów komórkowych.

Telefony komórkowe emitują niskie dawki promieniowania mikrofalowego, które niszczy komórki mózgowe i pamięć oraz sprzyja powstawaniu nowotworów mózgu.

Podobnie jest z Internetem.

W domu korzystaj ze stałego połączenia sieciowego, unikaj włączonego Wi-Fi (szczególnie w nocy podczas snu).

Numer 9 – sprawdzaj skład kosmetyków i środków czystości

Zwolennicy ekologicznych, naturalnych kosmetyków mawiają, by nie kłaść na skórę niczego, czego nie można zjeść.

I mają w tym wiele racji, ponieważ w wielu kosmetykach jest masa szkodliwych, rakotwórczych substancji.

Zajrzyj również do szafki i przeczytaj etykiety środków czystości – ogólnie rzecz biorąc, im mniej składników, tym lepiej dla Twojego zdrowia.

Pamiętaj również, że soda oczyszczona, ocet i sok z cytryny w zupełności wystarczą do wyczyszczenia większości rzeczy w domu.

Miej na uwadze także, że niektóre odświeżacze powietrza także zawierają substancje rakotwórcze.

Numer 10 – unikaj toksycznych plastików

Bisfenol A (BPA) to substrat stosowany przede wszystkim do utwardzania plastiku.

Zawierają go m.in. wszystkie plastikowe opakowania i pojemniki na żywność, woreczki foliowe, rękawy do pieczenia, folie spożywcze, torebki z ryżem lub kaszą, wykonane z twardego plastiku kubki, talerze, miski itd.

BPA jest substancją rakotwórczą, która przechodzi do napojów i produktów żywnościowych najczęściej wtedy, gdy struktura plastiku uległa pęknięciu lub uszkodzeniu, uwalnia się także pod wpływem zgniatania opakowania, poddawania go działaniu wysokiej temperatury (podgrzewania w kuchence mikrofalowej, mycia w zmywarce), mycia silnymi detergentami lub wlewania do niego gorących płynów.

Co prawda, wciąż pozostaje wiele innych przyczyn raka, aczkolwiek prowadząc zdrowy tryb życia i stosując się do tych 10 powyższych zasad, możemy zrobić coś dla siebie i swojej rodziny, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór.

Dlatego nie zastanawiaj się, tylko jeśli nie wyeliminowałeś jeszcze któregoś z powyższych rakotwórczych czynników ze swojego życia, zacznij profilaktykę już dzisiaj!

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.