SPACERY – DLACZEGO ZMIENIAJĄ MÓZG… NA LEPSZE?

Oczywiste jest, że spacery wśród pięknych okoliczności przyrody, w otoczeniu lasu, gór itp. odprężająco wpływają na nasz umysł, ciało i duszę. Podkreślają to naukowcy, którzy dodatkowo w swych badaniach udowodnili i wyjaśnili, jak piesze wędrówki zmieniają nasz mózg na lepsze. Za chwilę dowiesz się więcej o tym, co dzieje się w twojej głowie podczas spaceru i dlaczego warto pokochać piesze wycieczki.

Koniec z negatywnością

Poza niemal natychmiastowym dostarczaniem uczucia spokoju i zadowolenia, które towarzyszy czasowi spędzonemu na świeżym powietrzu, piesze wędrówki w otoczeniu przyrody mogą zmniejszyć ilość negatywnych myśli i przeżywanie negatywnych emocji.

Umysły wielu z nas często pochłaniają negatywne myśli, które odbierają nam radość chwil i prowadzą w najgorszym kierunku do depresji i lęku.

spacery.jpg
foto.depositphotos.com

Badania opublikowane w Proceedings of National Academy of Sciences wykazały, że spędzanie czasu na świeżym powietrzu znacząco zmniejsza obsesyjne i negatywne myśli.

Uczestnicy badania spacerowali przez 90 minut po mieście lub w naturalnych warunkach przyrody.

Ci, którzy wędrowali w środowisku naturalnym, zgłaszali niższe poziomy przeżywania negatywnych emocji i mieli również zmniejszoną aktywność neuronalną w obszarze mózgu związanym z chorobą psychiczną.

Naukowcy zauważyli, że wzrost urbanizacji ściśle koreluje ze wzrostem przypadków depresji i innych chorób psychicznych.

Im więcej czasu poświęcimy na przebywanie poza miejskim pejzażem i wybierzemy spacery w otoczeniu przyrody, tym silniej poprawimy nasze psychiczne (i fizyczne) samopoczucie.

Kreatywne rozwiązywanie problemów

Psychologowie Ruth Ann Atchley i David L. Strayer przeprowadzili badanie, w którym dowiedli, że nasze twórcze rozwiązywanie problemów znacząco poprawia obcowanie z naturą i „odłączenie się” od wszelkich technologii.

Łatwiej przychodzi nam wówczas wykonywanie zadań wymagających twórczego myślenia oraz rozwiązywanie złożonych problemów.

W gruncie rzeczy badacze stwierdzili, że odizolowanie się od nowoczesnych technologii i spacery na świeżym powietrzu zwiększają naszą wydajność w kwestiach kreatywności nawet o 50%.

Piesze wędrówki odciążają nasze funkcje poznawcze, zmniejszają zmęczenie psychiczne, uspokajają umysł i jednocześnie pobudzają kreatywne myślenie.

Spacery ćwiczeniem pamięci

Piesze wędrówki to doskonały sposób na spalenie od 400 do 700 kalorii w ciągu godziny, w zależności od długości i trudności trasy.

Udowodniono również, że osoby ćwiczące na świeżym powietrzu chętniej podejmują się aktywności fizycznej i wytrwale tkwią w ustalonych zasadach treningu.

Tymczasem okazuje się, że spacery i ruch na świeżym powietrzu nie tylko są doskonałym ćwiczeniem dla ciała, ale także i dla mózgu.

Naukowcy z University of British Columbia odkryli, że ćwiczenia aerobowe wykonywane na zewnątrz zwiększają objętość hipokampa (części mózgu związaną z pamięcią przestrzenną i epizodyczną) u kobiet w wieku powyżej 70 roku życia.

Takie ćwiczenia nie tylko poprawiają pamięć, ale także zapobiegają jej utracie.

Naukowcy odkryli również, że każdy ruch na świeżym powietrzu (w tym spacery) może również zmniejszyć stres i lęk, zwiększyć poczucie własnej wartości i uwolnić poprawiające nastrój endorfiny.

Lekarstwo na ADHD

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytami uwagi (ADHD) staje się coraz bardziej powszechny wśród dzieci.

Dzieci z ADHD mają trudności z kontrolą impulsów i skupieniem, łatwo się rozpraszają i wykazują nadmierną nadpobudliwość.

Wychowywanie dzieci z ADHD może być bardzo trudne dla rodziców, a samo decydowanie się na podawanie dziecku leków na receptę, może przynieść więcej szkody niż pożytku, szczególnie gdy istnieją naturalne rozwiązania o równie dobrych efektach.

spacery.jpg
foto.depositphotos.com

Badanie przeprowadzone przez doktorów Francesa E. Kup i Andrea Fabera Taylora wykazało zmniejszenie objawów zaburzenia u dzieci, które spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu,

Wyniki tego badania sugerują, że spacery i szeroko pojęta ekspozycja na naturę może przynieść korzyść każdemu, kto ma trudności z koncentracją, uwagą lub zachowuje się impulsywnie.

Spacery to jedna z najprostszych i niewymagających aktywności fizycznych, dla której warto poświęcić chwilę w ciągu dnia lub chociaż w weekend, by zmienić na lepsze nie tylko swoją kondycję fizyczną, ale i umysłową.

Skuteczna pomoc psychologiczna kliknij  TUTAJ

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.