DOPAMINA – JAK NATURALNIE PODNIEŚĆ POZIOM HORMONU SZCZĘŚCIA?

Dopamina, czyli „cząsteczka szczęścia i motywacji” wydzielana w ludzkim mózgu, odpowiada przede wszystkim za poczucie radości, motywację do działania oraz kontrolę mięśni. To ona gwarantuje dobre samopoczucie, a jej niedobór prowadzi do stanów depresyjnych. U osób z jej obniżonym poziomem lekarze przepisują uzależniające lekarstwa o naprawdę poważnych skutkach ubocznych. Na szczęście istnieje kilka sposobów na naturalne zwiększenie poziomu dopaminy, o których każdy z nas powinien wiedzieć, zanim sięgnie po szkodliwą tabletkę.

„Smutne” niedobory

Dopamina jest neuroprzekaźnikiem produkowanym i uwalnianym przez komórki nerwowe znajdujące się w mózgu oraz rdzeniu kręgowym.

Pełni różne funkcje, w zależności od miejsca, w jakim jest aktywna, m.in. wpływa na koordynację oraz napięcie mięśni, reguluje wydzielanie hormonów, głównie prolaktyny, gonadotropin i hormonu wzrostu, podaje się ją przy ostrej niewydolności nerek oraz w przypadku obniżenia ciśnienia tętniczego.

Powszechnie jednak dopamina kojarzona jest z kontrolowaniem procesów psychicznych oraz emocjonalnych.

dopamina.jpg
foto.depositphotos.com

To właśnie ona odpowiada za napęd behawioralny i stanowi podstawę motywacji do podjęcia działania.

Dzięki niej jesteśmy chętni do podejmowania nowych wyzwań, wytrwale dążymy do celu, właściwie się uczymy, wyrażamy emocje oraz nawiązujemy trwałe relacje.

U osób zakochanych dopamina wykazuje działanie podobne do środków psychoaktywnych i sprawia, że ogarnia nas niezwykłe poczucie szczęścia, które niekiedy przysłania nam racjonalne myślenie.

Osoby cierpiące na niedobór dopaminy zazwyczaj są bierne, apatyczne, niechętne do działania.

Odczuwają przewlekłe zmęczenie, wewnętrzne napięcie, lęk, nie mają chęci do życia, sił witalnych i często popadają w depresję.

Inne objawy niedoboru dopaminy to zaburzenia pamięci i koncentracji, nadmierna senność, obniżone libido, nadpobudliwość, nagłe przybieranie na wadze, nerwowość, a także bóle głowy i stałe uczucie zimna w dłoniach i stopach.

Potwierdzeniem niskiego poziomu dopaminy może być badanie jej poziomu we krwi.

dopamina.jpg
Dopamina foto.123rf.com

Norma dopaminy w badaniu krwi (próbka pobierana na czczo) to poniżej 888 pmol/l, czyli 136 pg/ml.

Naturalna dawka dopaminy

Niedobór dopaminy uprzykrza życie, jednak warto pamiętać, że tabletki to nie jedyne wyjście w zwiększaniu jej poziomu.

W przypadku niedoboru dopaminy wskazana jest przede wszystkim zmiana stylu życia.

Należy pożegnać się z dietą bogatą w cukier i tłuszcze, a zastąpić ją dietą obfitującą w antyoksydanty, warzywa i owoce oraz produkty dostarczające wysokie ilości tryptofanu oraz tyrozyny – niezbędnego aminokwasu, który może naturalnie zwiększyć poziom dopaminy, np. gorzka czekolada, zielona herbata, banany, awokado, wołowina, jogurt naturalny, migdały i arbuzy.

foto.depositphotos.com

Zalecana się unikanie używek, prowadzenie regularnego, aktywnego trybu życia, wysypianie się oraz korzystanie ze słońca.

Ćwiczenia fizyczne wzmacniają praktycznie każdą część naszego ciała od kości, mięśni, układu sercowo-naczyniowego, zdrowia układu odpornościowego, a nawet zdrowia emocjonalnego.

Według naukowców aktywność fizyczna uwalnia dopaminę i serotoninę.

Trening wcale nie musi być intensywny i ciężki, czasami wystarczy po prostu iść na spacer.

Podobne efekty daje również medytacja, która zmniejsza lęk, podnosi poziom dopaminy i pozwala cieszyć się życiem tu i teraz.

Jednym z najprostszych sposobów naturalnego zwiększenia poziomu dopaminy jest także ustalanie celów naszego działania.

Badania pokazują, że dopamina jest uwalniana automatycznie po osiągnięciu celu.

Najlepsze jest to, że nie ma znaczenia, jak duży lub mały jest ten cel.

Warto jednak pamiętać, że więcej dopaminy jest uwalniane, gdy fizycznie sprawdzamy swoją listę celów.

Dlatego też musimy zapisywać je w formie listy i wykreślać je, gdy zostaną ukończone.

Co jakiś czas przypominaj sobie o swoich osiągnięciach – nic tak nie napawa nas szczęściem, jak nasze małe lub duże sukcesy.

Innym sposobem na naturalne zwiększenie dawki dopaminy jest skupienie się na czymś, co kochamy, co nas pasjonuje i zachwyca.

Jeśli lubisz śpiewać, poświęć 20 minut każdego dnia i skup się na śpiewaniu swoich ulubionych piosenek.

Poza tym już samo słuchanie muzyki może sprawić, że poczujesz się tysiąc razy lepiej, ponieważ jak wynika z badań, muzyka również zwiększa poziom dopaminy.

Wprowadzenie powyższych, niezwykle prostych, naturalnych zmian powinno unormować poziom dopaminy i znacząco wpłynąć na poprawę funkcjonowania psychicznego i fizycznego.

Skuteczna pomoc psychologiczna kliknij  TUTAJ

*Niebieską czcionką oznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które są na mojej stronie stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.