9 POPULARNYCH LEKÓW POWIĄZANYCH Z DEMENCJĄ I UTRATĄ PAMIĘCI

Wiele popularnych leków powiązanych jest z demencją i utratą pamięci. Już sama myśl o tak szkodliwym działaniu tych medykamentów, które potencjalnie mają pomóc w innej chorobie, jest przerażająca. Poniżej znajduje się lista leków, na które należy zwrócić szczególną uwagę, jeśli chcemy zachować zdrowie mózgu i cieszyć się dobrą pamięcią oraz naturalne alternatywy ich leczenia.

Niepożądane skutki

Za każdym razem, gdy bierzesz jakieś leki, koniecznością jest rozważenie ryzyka i korzyści płynących z jego przyjmowania.

Niektóre leki są bowiem powiązane z demencją i utratą pamięci.

Nowe badania wskazują na niepokojące powiązania między lekami antycholinergicznymi a negatywnymi skutkami dla mózgu.

Ta klasa leków obejmuje popularne leki stosowane m.in. w alergiach, chorobie lokomocyjnej i zaburzeniach snu.

Przykładowo badacze z Indiana University School of Medicine wykorzystali obrazowanie mózgu do wykrycia wpływu leków antycholinergicznych na mózg.

Wykorzystując obrazowanie MRI i PET, badacze wykazali, w jaki sposób osoby przyjmujące leki antycholinergiczne odczuły niższy metabolizm mózgu i wyższą atrofię mózgu.

Z kolei w 2015 r. naukowcy z University of Washington odkryli również, że pewne środki wspomagające sen i leki przeciw katarowi siennemu zwiększają ryzyko demencji, jeżeli są przyjmowane przez 3 lata lub dłużej.

Poniżej znajduje się lista 9 popularnych grup leków powiązanych z zaburzeniami pamięci.

Zatem sprawdź, czy przyjmujesz jeden z leków związanych z demencją i utratą pamięci.

Leki na nietrzymanie moczu

Ogólne nazwy leków: darifenacyna, oksybutynina, tolterodyna, flawoksat.

Łatwym sposobem na naturalną walkę z nietrzymaniem moczu są ćwiczenia mięśni dna miednicy – ich wielokrotne zaciskanie i rozluźnianie oraz trening pęcherza –  jeśli poczujesz ochotę skorzystania z toalety, spróbuj poczekać 5-10 dodatkowych minut.

Badania sugerują również, że żywność bogata w witaminę C, a i pokarmy zawierające beta-kryptoksantynę mogą pomóc promować zdrowie układu moczowego.

Tymi produktami są m.in. kiwi, papaja, ananas, mango, dynia, kabaczek, marchew, słodka papryka, zielona papryka, brokuły, jarmuż i pietruszka.

Leki zwiotczające mięśnie

Ogólne nazwy leków: cyklobenzapryna, dicyklomina lub fenadryna.

Naturalną opcją rozluźniającą i relaksującą mięśnie jest masaż.

Poza tym magnez reguluje skurcze mięśni i pomaga je rozluźnić.

Jeśli masz niedobór magnezu, twoje mięśnie mogą się zbyt mocno kurczyć, powodując skurcze lub dolegliwości bólowe.

Narkotyczne (opioidowe) środki przeciwbólowe

Ogólne nazwy leków: petydyna, meperydyna, dolantyna.

Naturalne środki przeciwbólowe występują w wielu różnych postaciach.

W zależności od przyczyny i rodzaju odczuwanego bólu odpowiednie mogą być różne środki, np. suche igłowanie, krioterapia, technika Bowena, olejki eteryczne oraz ziołowe suplementy diety, np. wyciąg z kadzidłowca.

Leki przeciwdrgawkowe

Ogólne nazwy leków: karbamazepina, okskarbazepina.

Spróbuj zmniejszyć częste czynniki wywołujące drgawki, w tym stres fizyczny i emocjonalny, zmęczenie i brak snu, przyjmowanie narkotyków lub alkoholu, nadmierna stymulacja światła, hałasu itp. oraz zmiany hormonalne.

W kontrolowaniu napadów drgawkowych polecana jest także dieta ketogeniczna.

Leki na chorobę Parkinsona

Ogólne nazwy leków: benztropina, procyklidyna, triheksyfenidyl, amantadyna.

Według Washington University School of Medicine delikatne ćwiczenia fizyczne, np. aerobik w wodzie lub tai chi są najważniejszym sposobem leczenia choroby Parkinsona.

Ważną rolę odgrywa także odpowiednia dieta, a chorym z pomocą i receptą na zdrowie przychodzi również ajurweda (zobacz więcej).

Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne

Ogólne nazwy leków: amitryptylina, amoksapina, klomipramina, dezypramina, doksepina, imipramina, nortryptylina, trymipramina.

Wiele badań analizowało wpływ dziurawca zwyczajnego na ciężką depresję.

Ogólnie stwierdzono, że ma on podobną skuteczność działania jak standardowe leki przeciwdepresyjne.

Skuteczną pomocą w leczeniu depresji i nerwicy okazuje się również dieta lub suplementacja bogata w kwas foliowy, zdrowe tłuszcze, probiotyki i witaminy z grupy B (zwłaszcza niacynę).

Leki przeciwpsychotyczne

Ogólne nazwy leków: klozapina, olanzapina, perfenazyna, kwetiapina, tiorydazyna, trifluoperazyna, loksapina, metotrimeprazyna, molindon, pimozyd.

Choremu na schizofrenię w poprawie jakości życia mogą pomóc także naturalne metody.

Przede wszystkim w uniknięciu psychozy pomoże odpowiednia dieta i suplementacja (zobacz więcej).

Z pozytywnymi wynikami testowano szereg suplementów przeciwko objawom schizofrenii, w tym kwasy tłuszczowe omega-3 w początkowych stadiach schizofrenii, l-lizynę i sarkozynę.

Ponadto w jednym, małym badaniu stwierdzono, że akupunktura ma działanie przeciwpsychotyczne u pacjentów ze schizofrenią.

Leki przeciwalergiczne

Ogólne nazwy leków: karbinoksamina, chlorfeniramina, klemastyna, difenhydramina, hydroksyzyna, prometazyna, cyproheptadyna.

Czy wiesz, że rośnie świadomość związku między zdrowiem jelit a funkcją odpornościową?

Mając to na uwadze, badania wykazały pozytywny wpływ probiotyków na alergie.

Warto również nauczyć się używać olejków eterycznych.

Badanie opublikowane w czasopiśmie Journal of Ethnopharmacology sugeruje, że olejek miętowy działa rozluźniająco i wykazuje działanie przeciwskurczowe, hamując skurcze, które powodują kaszel.

Leki na chorobę lokomocyjną

Ogólne nazwy leków: dimenhydrat, difenhydramina, meklizyna, prometazyna, skopolamina.

Jest wiele naturalnych środków zaradczych pomagających walczyć z objawami choroby lokomocyjnej, np. imbir, 5-HTP, magnez (zobacz więcej).

Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom sugeruje, że aromaterapia olejkiem miętowym lub lawendowym może również zapobiegać wystąpieniu choroby lokomocyjnej.

⇒ Czytaj także: REKLAMY „LEKÓW” – DLACZEGO WSZĘDZIE JEST ICH PEŁNO?

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.