CISI ZABÓJCY – NAWYKI, KTÓRE USZKADZAJĄ MÓZG!

Cisi zabójcy to nawyki, które uszkadzają mózg. Niby nie wiążemy ich z uszkodzeniami naszego centrum kontroli, a jednak one to robią. Wszystko, co robimy lub nie, wszystko, co jemy, wpływa na nasze samopoczucie, styl życia i ogólny stan zdrowia. Tak więc, wiedząc, jak delikatny jest ten narząd, musimy się nim zająć. Nawet jeśli nie odczuwamy skutków wszystkich szkodliwych dla mózgu nawyków, musimy ich unikać.

Promieniowanie elektromagnetyczne

Promieniowanie telefonu komórkowego, bliskie przebywanie w pobliżu stacji bazowych sieci telefonii komórkowej, masztów antenowych, modemów Wi-Fi, kuchenek mikrofalowych i innych urządzeń emitujących szkodliwe promieniowanie może m.in. zwiększyć ryzyko wystąpienia guza mózgu.

To jest przerażające, ale są pewne środki ostrożności, które można stosować, aby uniknąć tego ryzyka.

Używanie zestawu głośnomówiącego, nietrzymanie telefonu blisko głowy, pisanie SMS-ów, rezygnacja z podgrzewania potraw w mikrofalówce, korzystania z internetu kablowego itp. – to podstawowe działania, które należy uwzględnić przy zmianie nawyków.

Brak snu

Niewystarczająca ilość snu i nadmierne wyczerpanie organizmu wywiera znaczący wpływ i uszkadza mózg.

Co więcej, brak snu może również fizycznie uszkodzić mózg.

Palenie papierosów

Palenie jest prawdopodobnie jednym z najbardziej szkodliwych nawyków niszczących mózg.

Jest szkodliwy, ponieważ prowadzi do obumierania komórek mózgowych i powoduje poważne choroby, takie jak choroba Alzheimera.

Cukier i alkohol

Zbyt duża ilość cukru jest zabójcza dla twojego ciała i ogólnego stanu zdrowia.

Oczywiście nadmierne spożycie cukru może powodować nie tylko uszkodzenie mózgu, ale także wiele innych chorób, w tym otyłość i cukrzycę.

Podobnie jest z alkoholem – jego nadmierne spożywanie również uszkadza ten ważny narząd.

Przejadanie i niedojadanie

Mózg potrzebuje energii do działania, a tę najlepiej pozyskuje z dobrego pożywienia.

Warto zadbać o to, aby nasza dieta była wartościowa, pozbawiona pustych kalorii, bogata w produkty wspomagające pracę mózgu.

Nie można się przejadać, ale nie można też niedojadać, ponieważ bez pożywienia, które dostarcza mózgowi odpowiednich składników odżywczych, możemy zapomnieć o jego prawidłowym funkcjonowaniu.

cisi-zabójcy-mózgu.jpg
fot.shutterstock.com

Za mało wody

Jeżeli pijesz niewystarczającą ilość wody (mniej niż 1,5 litra dziennie) to przewodzenie impulsów nerwowych może być utrudnione, co w konsekwencji spowalnia myślenie i utrudnia koncentrację.

Niedotlenienie

Mózg potrzebuje tlenu do prawidłowego funkcjonowania.

Praca w zamkniętych pomieszczeniach, długie godziny spędzone w czterech ścianach, niewietrzenie pomieszczeń, unikanie spacerów itp.  – te wszystkie nawyki negatywnie odbijają się na zdrowiu mózgu.

Zmniejszone spożycie tlenu powoduje zmniejszenie wydajności mózgu, dlatego warto zadbać o codzienne, nawet kilkunastominutowe dotlenianie organizmu na świeżym powietrzu w otoczeniu Matki Natury.

Przepracowanie w chorobie

Kiedy organizm choruje, dopada cię przeziębienie, grypa itp. najlepszym lekarstwem jest sen i odpoczynek.

Ciężka praca, zmuszanie się do wysiłku lub intensywna nauka podczas choroby może spowodować poważne uszkodzenie mózgu i oczywiście obniżyć jego efektywność.

Zakrywanie głowy podczas snu

To jeden z tych szkodliwych dla mózgu nawyków, które stosujemy i nawet o tym nie wiemy, że szkodzi.

Zakrywając głowę kołdrą podczas snu, zmniejszasz ilość tlenu dostarczanego do mózgu, co ostatecznie prowadzi do zmniejszenia jego wydajności.

Brak stymulacji

Myślenie to bardzo potężny i złożony proces.

Rzadka stymulacja mózgu, pobudzanie go do pracy, rozwiązywania zagadek i złożonych problemów nie pomoże ci poprawić funkcjonowania umysłu.

Wręcz odwrotnie – w konsekwencji „nieużywania” mózgu może dojść do zaburzeń funkcji poznawczych, np. problemów z pamięcią i uwagą.

Tak wygląda kilka najważniejszych nawyków uszkadzających mózg.

Należy ich bezwzględnie unikać, ale oczywiście ostateczna decyzja należy do ciebie…

⇒ Czytaj także: WALKA ZE SOBĄ – JAK POKONAĆ ZŁE NAWYKI?

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które są na mojej stronie stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.