Nasz organizm, choć jest skomplikowanym układem, to jednak został tak sprytnie skonstruowany, by w razie potrzeby informować nas o tym, że dzieje się w nim coś złego i już tylko krok dzieli nas od poważniejszej choroby. Często ignorujemy sygnały, jakie wysyła nam ciało, dlatego może lepiej nauczyć się je rozpoznawać i prawidłowo odczytywać? Wówczas dzięki szybkiej interwencji dietetycznej będziemy w stanie uniknąć poważnych problemów zdrowotnych.

Oto 10 sygnałów, których nie można ignorować

  1. Sucha skóra – pojawia się, gdy w organizmie dochodzi do niedoboru witaminy E. Jest to bardzo częste schorzenie skóry. Aby zapobiec jego rozwojowi i uzupełnić niedobory witaminy E, należy jeść więcej migdałów, oleju lnianego, jarmużu, szpinaku, ryb i jaj.

 

  1. Łamliwe włosy i paznokcie – niedobór witaminy D i wapnia może zwiastować kruchość włosów i paznokci. Aby rozwiązać ten problem, należy spożywać więcej warzyw, takich jak ziemniaki i brokuły, pić surowe mleko, kefiry i jogurty naturalne, spożywać kiełki oraz ziarna siemienia lnianego i nasiona dyni.

 

  1. Suchość łokci – szorstka i sucha skóra na łokciach najczęściej oznacza, że w organizmie brakuje witaminy C i A. Należy zacząć spożywać więcej owoców i warzyw, zwłaszcza dyni, pomarańczy i moreli.

 

  1. Krwawiące dziąsła – przyczyną krwawienia dziąseł często jest niedobór witaminy C. Dostateczną ilość tej witaminy dostarczymy do organizmu, urozmaicając swoją dietę i włączając do niej większe ilości kiwi, brokułów, jagód, owoców cytrusowych, pomidorów, grochu i papai.

 

  1. Skurcze nóg, drażliwość i problemy ze snem – niedobór potasu i magnezu w organizmie powoduje skurcze nóg, drażliwość i zły sen. W celu normalizacji tych minerałów należy spożywać większe ilości zielonych warzyw liściastych, takich jak jarmuż, szpinak oraz bananów, migdałów, nasion lnu, słonecznika i orzechów.

 

  1. Czerwone plamki na języku – lub zaczerwienienie samej końcówki języka może zwiastować problemy z pracą układu pokarmowego oraz brak witamin z grupy B.

 

  1. Zimne stopy i dłonie – zazwyczaj informują o problemach z krążeniem. Wystarczy wówczas zmienić dietę – jeść mniej mięsa i tłuszczów zwierzęcych i wzbogacić pokarmy o większe ilości kwasów omega 3 oraz zafundować sobie więcej aktywności fizycznej.

 

  1. Zwiększony apetyt na słodycze – kiedy układ nerwowy jest wyczerpany i potrzebuje energii, często odczuwamy wzmożone pragnienie słodyczy. Aby uniknąć problemów z układem pokarmowym obciążonym słodkościami, lepiej, zamiast sklepowych batoników sięgać po czekoladę domowej roboty lub zjeść trochę naturalnego miodu.

 

  1. Zwiększony apetyty na słone potrawy – nagłe i intensywne pragnienie jedzenia słonych pokarmów może wskazywać na pewne stany zapalne lub infekcje tworzące się w ciele. Zwykle dotyczą one narządów płciowych lub układu moczowego, dlatego warto zadbać o dietę probiotyczną wzmacniającą organizm i żurawinowy detoks oczyszczający ciało z toksyn.

 

  1. Ciągła ochota na lody i zimne napoje – odczuwanie pragnienia spożywania zimnych smakołyków lub picia napojów z kostkami lodów, może oznaczać problemy z niedoborem żelaza i niedokrwistością. Warto zadbać wówczas o uzupełnienie diety w wątróbkę, wołowinę jaja i owoce morza.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Nie są one fachową opinią, ani poradą medyczną. Nie mogą zastąpić opinii i wiedzy pracownika służby zdrowia, np. lekarza. Wszelkie rady, które są na mojej stronie stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.