KOZIERADKA POSPOLITA – MOC WŁAŚCIWOŚCI ZIOŁOWEJ WOJOWNICZKI

Kozieradka pospolita to roślina wykorzystywana nie tylko w kuchni, ale również w kosmetyce i lecznictwie. Znana jest od wielu lat, a wykorzystywana już była w czasach starożytnych. Ma niezwykłe właściwości, które sprawiają, że jest prawdziwą ziołową wojowniczką w walce z wieloma dolegliwościami. Inne nazwy kozieradki pospolitej to: fenegryka, greckie siano, kozioroźnik, a także boża trawka. Warto sprawdzić, jakie ma właściwości i co można z niej przygotować.

Charakterystyka kozieradki pospolitej

Roślina ta wykorzystywana była już przez starożytnych Egipcjan, a także przez Hipokratesa.

Była wtedy szczególnie cenna, jako afrodyzjak.

Używana była również w starożytnych Chinach, Indiach, Egipcie i Grecji, a stosowano ją wtedy, jako pożywienie, lek oraz paszę dla zwierząt.

Wtedy jej ziarna prażono i spożywano ją, jako pokarm wzmacniający oraz odmładzający, a na Bliskim Wschodzie była cenna głównie ze względu na to, że można nią było tuczyć kobiety w haremach.

Starożytni Chińczycy oraz Hindusi polecali nasiona kozieradki, jako środek, który obniża poziom glukozy we krwi, czyli w leczeniu cukrzycy, a w Iranie jej liście używane były do leczenia chorób oczu, np. zapalenie brzegów powiek oraz w chorobach skóry, np. czyrak mnogi.

kozieradka.jpg
foto.123rf.com

Kozieradka pospolita to inaczej koniczyna grecka, która jest rośliną jednoroczną z rodziny bobowatych.

Osiąga wysokość do 60 cm, a pochodzi z Azji i Europy Wschodniej.

Dzisiaj można ją znaleźć na całym świecie w obszarze klimatu umiarkowanego, a także w Polsce.

Roślinę tę zapylają owady, a dzięki temu wydziela korzenny i nieco mdły zapach, natomiast kwitnie w czerwcu i lipcu.

Owocami kozieradki są strąki, które mają długość 15 – 20 cm i zawierają około 15 żółto – brązowych, twardych nasion o kształcie romboidalnym, ale też o mocnym aromacie.

Surowcem zielarskim są właśnie jej ziarenka.

Skład kozieradki pospolitej

Kozieradka poza dużą ilością śluzu zawiera również tłuszcze, śladowe ilości olejków eterycznych, saponiny steroidowe, a w tym również pochodne diosgeniny, flawonoidy, cholinę i lecytynę.

Ponadto są w niej witaminy, takie jak: PP, H, F, karoten oraz witamina B1.

Natomiast z biopierwiastków znajdują się w niej: żelazo, fosfor, potas i wapń, a także flawonoidy, takie jak: witeksyna, wicenina, izowiteksyna, luteolina, orientyna oraz kwercetyna.

Ma też w swoim składzie kumaryny, olejek eteryczny, fosfolipidy, aminy biogenne, metylobetainę kwasu nikotynowego, kwas fitynowy, alkohole cukrowe i cyklitole, fitosterole, alkaloidy, 3-hydroxy-4, 5-dimethyl-2-furanone, e-muurolene, B-elemene, B-selinene, dihydroactinidiolide, dihydrobenzofuran, 4-hydroksy-B-selinene, dihydroactinidiolide, dihydrobenzofuran oraz 4-hydroksyizoleucynę.

Jak działa kozieradka pospolita i na co może pomóc?

Roślina ta może pomóc przy problemach z układem pokarmowym, a także przy różnych zmianach skórnych, gdyż ma działanie zmiękczające na skórę, czyraki i cysty.

Kozieradka jest odpowiedzialna za stymulację wytwarzania śluzów, dzięki czemu pomaga usuwać z organizmu alergeny, a także toksyny z dróg moczowych.

drogi-moczowe-kozieradka.jpg
foto.123rf.com

Do tego obniża poziom cukru we krwi, co jest możliwe poprzez zwolnienie opróżniania żołądka, a to z kolei opóźnia wchłanianie węglowodanów, a w konsekwencji doprowadza do opóźnienia transportu glukozy.

Zawiera błonnik oraz 4-hydroksyizoleucynę, która wpływa na zmniejszenie ciśnienia krwi.

Poza tym łagodzi i zmniejsza stany zapalne oraz infekcje.

Może pomóc przy różnych chorobach zatok i płuc, ponieważ ma działanie wykrztuśne.

Niektórzy uważają, że kozieradka podwyższa również poziom testosteronu i uważana jest za naturalny afrodyzjak.

Wpływa też na samopoczucie i pewność siebie, ale też może się przyczynić do zwiększenia efektów podczas treningów siłowych.

Poza tym, jeżeli jest wyższy poziom testosteronu, to usprawnia się spalanie tkanki tłuszczowej, ale też przyspiesza się budowanie mięśni.

mięśnie-kozieradka.jpg
foto.123rf.com

Ponadto ma działanie żółciopędne, mlekopędne, moczopędne oraz rozkurczowe.

Pobudza także wydzielanie soku trzustkowego, żołądkowego i jelitowego.

Jest także pomocna w regulowaniu wypróżniania, ale też pobudza regenerację tkanek i aktywuje procesy wytwarzania czerwonych krwinek.

Zawiera fosfolipidy, cholinę, betainy oraz sitosterol, a dzięki temu działa lipotropowo oraz przeciwmiażdżycowo.

Można ją również stosować zewnętrznie, jako okłady czy płukanki, gdyż wtedy działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, przeciwwysiękowo, przeciwświądowo, zmiękczająco, ale też pobudza regenerację tkanek.

Inne właściwości kozieradki to:

  • pobudzanie wydzielania soku trzustkowego oraz śliny,
  • ułatwianie trawienia pokarmów,
  • usprawnianie procesów trawienia,
  • pobudzanie czynności krwiotwórczych szpiku kostnego,
  • wzmacnianie odporności organizmu na patogenne szczepy bakterii,
  • działanie przeciwmiażdżycowe,
  • zapobieganie marskości wątroby,
  • przyspieszanie procesów detoksykacji.

Potrafi również zwalczać bakterie, takie jak: gronkowiec złocisty, E. coli, pałeczka zapalenia płuc, dwoinka rzeżączki oraz pałeczka ropy błękitnej, salmonella i rzęsistek pochwowy.

Kozieradka pospolita w kosmetyce

Kozieradka pospolita bardzo dobrze działa wzmacniająco na włosy, przeciwdziała ich wypadaniu, a także stymuluje wzrost nowych.

Poza tym regeneruje cebulki włosów, zmniejsza wydzielanie łoju i ogranicza powstawanie łupieżu, a poprzez to łagodzi podrażnienia skóry głowy.

włosy-kozieradka.jpg
foto.123rf.com

Z tej rośliny produkowane są także maseczki kosmetyczne, a stosuje się je do pielęgnacji cery zniszczonej, przewrażliwionej, suchej oraz trądzikowej.

Ma też działanie wygładzające zmarszczki.

Może być również stosowana do mycia twarzy w formie roztworu zagotowanej wody z dodatkiem jej nasion, a także w formie maseczki na twarz i całe ciało.

Niektórzy twierdzą, że kozieradka jest bardzo dobrą rośliną na powiększenie biustu, ponieważ zawiera fitoestrogeny, które mają działanie podobne jak naturalne żeńskie hormony, które mają bezpośredni wpływ na wygląd i kondycje biustu, a wspomagają one pracę układu hormonalnego, a poprzez to stymulują rozwój gruczołów sutkowych.

Jakie zastosowanie w kuchni znalazła kozieradka pospolita?

Kozieradkę można stosować w kuchni, a znajduje się m.in. w składzie mieszanki curry oraz w indyjskiej mieszance pięciu przypraw – panch phoron.

Jest też obecna w niektórych mieszankach do ryb.

Jej młode liście jadane są także, jako warzywo, a suszone używa się w celu wzbogacenia smaku dań.

kozieradka.jpg
foto.123rf.com

Natomiast w Azji wysuszone i sproszkowane nasiona tej rośliny są bardzo cenioną przyprawą.

Można je dodawać do niemalże wszystkich dań, czyli sałatek, sosów, zup, mięsa, ryb, makaronów, potraw z warzyw, zapiekanek, dressingów na bazie jogurtu, ale też do dań z warzyw strączkowych.

Nasiona kozieradki można również łączyć z miodem i różnymi konfiturami.

Skutki uboczne i przeciwwskazania

Naparów z kozieradki lepiej nie podawać dzieciom, ponieważ po znacznym wypiciu takiego płynu odnotowano przypadki utraty przytomności.

Kozieradka może również wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami, a jej zapach przedostaje się nie tylko do moczu, ale również do potu i staje się nieprzyjemny.

Nadmierne spożywanie nasion kozieradki w postaci naparów czy to suplementów diety może być przyczyną wystąpienia różnych skutków ubocznych, np. zaburzenia gospodarki hormonalnej, wywołanie efektu przeczyszczającego, wysypka, duszności, pokrzywka.

Może również dojść do długotrwałej hipoglikemii, która może spowodować, np. drgawki, trwałe uszkodzenie mózgu, a u kobiet skurcze macicy.

Kozieradki nie zaleca się również stosować w czasie ciąży, gdyż może wywołać przedwczesny poród.

Poza tym kozieradka zawiera kilka potencjalnych alergenów.

Dlatego nasiona kozieradki należy stosować z umiarem, a gdy wystąpią niepożądane reakcje, trzeba przerwać kurację i skonsultować się z lekarzem.

Okład z kozieradki pospolitej

Składniki: 1 łyżka zmielonych nasion kozieradki, 1 szklanka letniej wody.

Przygotowanie: łyżkę zmielonych nasion należy zalać szklanką letniej wody i dokładnie wymieszać.

Następnie gotujemy na małym ogniu pod przykryciem przez 3 minuty.

Potem na chwilę odstawiamy do przestygnięcia.

Ciepły odwar należy stosować zewnętrznie w postaci okładów na czyraki, wrzody, ale też stany zapalne skóry po 2 – 3 razy dziennie.

Działanie: okład z kozieradki jest dobry na czyraki i wrzody skóry.

Takie gorące okłady z tej rośliny można stosować w leczeniu miejscowych stanów zapalnych skóry oraz tkanki podskórnej, np. czyraków, owrzodzeń i ropni.

Ma też działanie zmiękczające, ale też łagodzi stany zapalne i redukuje obrzęki, więc dlatego nadaje się leczenia drobnych urazów, stłuczeń oraz siniaków.

Kozieradka pospolita na włosy – wcierka

Składniki: 3 łyżki zmielonych nasion kozieradki, 150 ml wody.

Przygotowanie: trzy łyżki zmielonych nasion kozieradki należy zalać 150 ml wody, a następnie zagotować i odstawić na pół godziny do przestygnięcia.

Tak przygotowaną papkę należy wetrzeć we włosy, a następnie owinąć folią spożywczą na 3 godziny.

Zabieg wykonuje się raz na tydzień i to najlepiej w weekend, ponieważ taka papka ma intensywny zapach rosołu.

Działanie: kozieradka pospolita w kosmetyce znana jest głównie, jako środek wzmacniający włosy.

Taka wcierka z naparu z nasion kozieradki nie tylko zapobiega wypadaniu włosów, ale również stymuluje wzrost nowych kosmyków.

Do tego łagodzi również podrażnienia skóry głowy.

Odwar z kozieradki pospolitej

Składniki: 1 łyżeczka nasion kozieradki, 1 szklanka wody.

Przygotowanie: nasiona kozieradki należy gotować przez 30 minut w szklance wody.

Po tym czasie wszystko odcedzamy, studzimy i płuczemy gardło 3 razy dziennie.

Działanie: odwarem tym można płukać gardło przy stanach zapalnych oraz do przemywania skóry.

kozieradka-mikstura.jpg
foto.123rf.com

Miód kozieradkowy

Składniki: nasiona kozieradki i miód.

Przygotowanie: na każdą łyżeczkę sproszkowanych nasion kozieradki pospolitej należy dodać łyżeczkę miodu.

Wszystko razem mieszamy i zażywamy 4 razy dziennie po jednej łyżeczce.

Działanie: miód ten ma działanie odżywcze i wpływa na przyrost wagi u rekonwalescentów.

Maseczka z kozieradki pospolitej

Składniki: 1 łyżka sproszkowanych nasion kozieradki, woda.

Przygotowanie: do sproszkowanych nasion kozieradki dodajemy tyle wody, aby powstała gęsta papka, po czym nakładamy ją na twarz.

Następnie zostawiamy ją do zastygnięcia i złuszczamy, a skórę przemywamy letnią wodą.

Działanie: maseczka ma działanie przeciwtrądzikowe i regenerujące.

Odwar kozieradki pospolitej i rumianku

Składniki: 1 łyżka sproszkowanych nasion kozieradki, 2 szklanki wody, 1 łyżka rumianku.

Przygotowanie: nasiona kozieradki zalewamy dwiema szklankami wody, a następnie gotujemy około 5 minut i dodajemy łyżkę rumianku.

Potem odstawiamy z gazu, przykrywamy i pozostawiamy tak na kwadrans.

Na końcu wszystko odcedzamy i wystudzamy.

Można nim przemywać skórę albo robić kompresy.

Działanie: odwar ten działa regenerująco i odkaża.

Czytaj także: CZARNUSZKA – ZŁOTY ŚRODEK NA LICZNE DOLEGLIWOŚCI

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.

https://www.youtube.com/watch?v=yomTh4iS1jw