MISY TYBETAŃSKIE – MASAŻ DLA DUSZY

Od wieków wiadomo, że dźwięk może uzdrowić nie tylko ciało, ale i umysł człowieka. Misy tybetańskie są formą muzykoterapii, która wywołuje silny efekt leczniczy, zapewnia równowagę fizyczną, psychiczną, emocjonalną i duchową.

Misy tybetańskie i ich pochodzenie

W kulturze zachodniej misy znamy zaledwie od 40 lat, lecz ich historia rozpoczyna się w starożytności, przynajmniej 3000 lat temu.

Ich pierwotne pochodzenie jest bardzo niejasne i wynika najprawdopodobniej z połączenia dwóch kultur: buddyjskiej i szamańskiej.

W starożytnej historii buddyjskiej używanie tych świętych mis było strzeżoną tajemnicą i tematem tabu w zakresie wykorzystywania ich korzystnych właściwości.

Jedna z okrężnych historii powstania tych mis ma związek z upadkiem meteorytu.

W resztkach znalezionego meteorytu odkryto naturalne stopy różnych metali, z których wykonywano święte misy buddyjskie.

misy-tybetańskie.jpg
fot.depositphotos.com

Za pomocą drewnianego kija wydobywano dźwięk, dzięki któremu uzyskiwano wiele korzyści zdrowotnych.

Mówi się też, że tybetańskie misy służyły w przeszłości jako pojemniki do rytualnego uboju zwierząt lub instrumenty muzyczne wykorzystywane przez rolników.

Tradycyjnie jednak misy były używane przez mnichów do medytacji i uzdrawiania w klasztorach.

Chociaż ich pochodzenie dokładnie nie jest znane, podaje się historycznie, że były wykonywane w Tybecie, Nepalu, Bhutanie, Chinach, Japonii, i Korei. Obecnie najlepszej jakości misy wykonywane są w Nepalu, Kaszmirze i Indiach.

Od samego początku do ich odlewu wykorzystuje się siedem metali: złoto, srebro, rtęć, miedź, żelazo, cyna i ołów, które odpowiednio reprezentują ciała niebieskie: Słońce, Księżyc, Merkury, Wenus, Mars, Jowisz i Saturn.

Niektóre misy są odlewami, inne wyrabia się ręcznie już nie z siedmiu a z dwunastu stopów metali.

Do produkcji każdej nowej misy dodaje się kawałki starej, które nadają nowemu wyrobowi tzw. „duszę”.

Wyprodukowanie jednej misy zajmuje około trzech doby ciężkiej i mozolnej pracy.

misy tybetańskie
Prawo autorskie: alkir / 123RF Zdjęcie Seryjne

W latach 60. XX wieku zachodni muzycy w Nepalu i w okolicach Himalajów odkryli fascynujące dźwięki mis i sprowadzili je na zachodnie tereny.

Od tamtej pory, mimo że większość mis nie pochodzi obecnie z Tybetu a z Indii, powszechnie przyjęto nazywanie ich misami tybetańskimi.

Wtedy też misy straciły swoje codzienne i rytualne przeznaczenie, a stały się sposobem na uzdrowienie ciała i duszy.

Terapia dźwiękiem

W XVII w. naukowiec Chladini odkrył, że w odpowiednich warunkach dźwięki wpływają na kształtowanie się materii, dzięki czemu powstają różnego rodzaju wzory geometryczne charakterystyczne dla danej częstotliwości.

Obecne odkrycia fizyki kwantowej wskazują na to, że wszystko jest wibracją i podlega zmianom oraz wzajemnym wpływom.

Ludzkie ciało posiada pamięć przeżytych emocji, nawet tych, które pozornie wypieramy.

Zepchnięte do poziomu podświadomości, zatruwają nasz organizm i są przyczyną większości chorób.

Harmonicznie bogaty dźwięk z instrumentów takich jak misy tybetańskie, wywiera wpływ na ciało fizyczne i psychiczne, emocjonalne, duchowe i części energetyczne.

W końcu lat 80. niemiecki inżynier, fizyk i radiesteta Peter Hess podczas swoich podróży po Tybecie, Indiach i Nepalu odkrył uzdrawiającą i oczyszczającą siłę oddziaływania dźwięku mis tybetański.

Tym samym postanowił sprowadzić misy do Europy Zachodniej.

misy-tybetańskie.jpg
fot.depositphotos.com

Terapia dźwiękowa oparta jest na zasadzie rezonansu, dzięki któremu bardziej intensywne i harmoniczne drgania rozprzestrzeniają się na inne – słabsze lub niezdrowe.

Dla każdego dobierany jest odpowiedni dźwięk, który wydobywa się z dobrze dostrojonych terapeutycznych mis tybetańskich.

Cały proces wydobywania dźwięków na bieżąco kontroluje terapeuta, który dba o to, aby wibracje docierały do najgłębszych komórek ciała i uwalniały umysł z toksycznych emocji.

W ten sposób uzdrowione ciało zaczyna wytwarzać własną, jedyną, niepowtarzalną, zdrową wibrację.

Misy tybetańskie z sukcesem stosuje się również w wykonywaniu specjalnego masażu.

Wówczas na ciele leżącego pacjenta rozkłada się misy, w które uderza się specjalnymi pałeczkami, aby po mistrzowsku wydobyć szerokie gamy dźwięków, które utrzymają wewnętrzną harmonię i zapewnią doskonałe zdrowie.

Korzyści z mis tybetańskich:

Harmonijne dźwięki odgrywają ponadto rolę w procesie rozwoju osobistego, dodając odwagi i pewności siebie.

Misy tybetańskie są stosowane w leczeniu chorób, w relaksacji i medytacji.

Pomagają uzyskać zdrowe wibracje we wszystkich poziomach organicznych, umysłowych lub psychicznych, emocjonalnych i duchowych.

Ich dobroczynne działanie w dziedzinie muzykoterapii naukowo udowadniając, że dźwięk mis tybetańskich może prowadzić do samozniszczenia komórek rakowych.

Ponadto pomagają zmienić niekorzystne stany gniewu, lęku, smutku, stresu itp. na stan spokoju, relaksu i harmonii, które uzdrawiają i zapewniają mistyczne doznania.

Misy tybetańskie pomagają nam wejść w stan prawdziwej świadomości lub jeszcze wyżej, gdzie znajdziemy prawdziwy spokój.

Pomagają odblokować i uwolnić zablokowaną energię.

Równoważą pracę półkul mózgowych, zapewniają jasność umysłu, zwiększają kreatywność, polepszają koncentrację, produktywność, twórczość i skupienie.

Sprawiają, że człowiek staje się bardziej spokojny i zrównoważony.

Kontrolują stany bezsenności i nadpobudliwości.

Likwidują bóle głowy, zaburzenia pracy jelit, choroby kobiece, przykurcze mięśni, stany zapalne stawów, choroby układu krążenia, zaburzenia łaknienia, stany lękowe i depresyjne.

Są przydatne w usuwaniu z organizmu toksyn oraz w okresach rehabilitacji i rekonwalescencji po operacjach, zabiegach chirurgicznych, wylewach, zawałach i udarach.

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.