NAJLEPSZE POKARMY ZAPOBIEGAJĄCE STARZENIU SIĘ DLA OSÓB PO 40 R.Ż.

Stosujemy wiele różnych kremów w nadziei na naprawę wyglądu skóry. Przyjmujemy „odmładzające” tabletki, a nie zdajemy sobie sprawy, że skutecznym sposobem, na spowolnienie procesów starzenia się skóry jest właściwe odżywianie. Ludzie, których dieta obfituje w antyoksydanty, korzystne tłuszcze, dużo wody i niezbędne witaminy i składniki odżywcze, mają większe prawdopodobieństwo wyglądania młodo w wieku 40 lat i więcej.

Badania wykazały, że wiele owoców i warzyw pomaga zapobiegać zmarszczkom, odżywia i rewitalizuje organizm.

Oto kilkanaście najkorzystniejszych pokarmów, które koniecznie musisz uwzględnić w swojej diecie,  jeśli skończyłeś 40 lat i chcesz zachować młodość na długo.

Ananas

Ananasy są pełne manganu, ważnego składnika do zwiększenia produkcji kolagenu w naszych systemach organizmu.

Miąższ ananasa swój kolor zawdzięcza obecności karotenoidów, przeciwutleniaczy odpowiadających m.in. za neutralizację wolnych rodników, zmniejszających ryzyko powstawania nowotworów i poprawiających kondycję skóry.

Awokado

Awokado jest bogate w kwasy tłuszczowe zwalczające stany zapalne.

Zawiera także wiele niezbędnych składników odżywczych, które zapobiegają negatywnym skutkom starzenia się: witaminy K, C, E i A, witaminy z grupy B oraz potas,

Wysoka zawartość witaminy A w awokado może pomóc nam pozbyć się martwych komórek skóry, pozostawiając nas z odżywioną skórą.

Bataty

Beta-karoten, przeciwutleniacz, który walczy z wolnymi rodnikami i przekształca się w witaminę A, nadaje słodkim ziemniakom piękny pomarańczowy odcień.

Bataty to także dobre źródło witaminy C i E, które dodają dodatkowego blasku naszej skórze.

Brokuły

Brokuły to wspaniały środek przeciwzapalny, przeciwstarzeniowy, pełen witaminy C i K,  różnorodnych przeciwutleniaczy, błonnika, luteiny i wapnia.

Nie tylko zatrzymują działalność wolnych rodników, dzięki czemu chronią organizm m.in. przed nowotworami, ale także nadają skórze elastyczność i piękny blask.

Czerwona papryka

Czerwona papryka jest naładowana przeciwutleniaczami, które królują w dziedzinie zapobiegania starzeniu się skóry.

Oprócz wysokiej zawartości witaminy C – która jest dobra do produkcji kolagenu – czerwona papryka zawiera silne przeciwutleniacze zwane karotenoidami.

Karotenoidy to pigmenty roślinne odpowiedzialne za jaskrawoczerwone, żółte i pomarańczowe kolory widoczne w wielu owocach i warzywach.

Mają różne właściwości przeciwzapalne i mogą pomóc chronić skórę przed uszkodzeniem słonecznym, zanieczyszczeniami i toksynami środowiskowymi.

Granat

Granaty uważane są od wieków za owoce lecznicze.

Wysoka zawartość witaminy C i różnorodne silne przeciwutleniacze w nich zawarte mogą chronić nasze ciało przed uszkodzeniem przez wolne rodniki i zmniejszyć poziom stanów zapalnych w naszym organizmie.

Grzyby

Grzyby powinny znaleźć się w diecie zwłaszcza tych osób, które chcą zwiększyć spożycie witaminy D – jednej z najważniejszych witamin dla naszego zdrowia, ale i jednej z najtrudniejszych do znalezienia w naturze.

Bez wystarczającej ilości witaminy D nasze ciała nie będą w stanie przetwarzać wapnia, co z kolei wpływa na naszą strukturę kości i problemy z codziennym funkcjonowaniem fizycznym.

Jagody

Jagody nadają naszej skórze jasny, zdrowy wygląd.

Są bogate w antocyjany, rodzaj przeciwutleniacza, który znany jest z tego, że chroni przed starczymi zmianami pojawiającymi się na naszej skórze.

Podobnie jak karotenoidy, antocyjany pomagają chronić nas przed poparzeniem słonecznym, zanieczyszczeniem, a nawet zapobiegają degradacji kolagenu.

Jagody mają w sobie również mnóstwo witaminy A i C.

Kurkuma

Kurkuma to kluczowy składnik wielu przysmaków z Indii i Azji Południowo-Wschodniej.

Ma wiele właściwości przeciwstarzeniowych wynikających głównie z dużej zawartości wspomnianych wcześniej karotenoidów, które nadają jaj pomarańczowy kolor.

Kurkuma zmniejsza również ryzyko powstawania różnych zaburzeń pracy mózgu, a nawet niektórych rodzajów raka.

Oliwa z oliwek

Zawartość kwasów tłuszczowych omega-3 w oliwie z oliwek sprawia, że ​​wyglądamy i czujemy się młodsi w miarę upływu lat.

Oliwa z oliwek jest podstawą diety śródziemnomorskiej, która, jak stwierdzono, poprawia ogólny stan zdrowia jej zwolenników.

Orzechy

Wiele orzechów (szczególnie migdałów) jest doskonałym źródłem witaminy E, która może pomóc w naprawie tkanki skóry, zachować jej odpowiednie nawilżenie i chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Nawet orzechy włoskie zawierają przeciwzapalne kwasy tłuszczowe omega-3, które wzmacniają błony komórkowe skóry, chronią ją przed uszkodzeniami i nadają skórze piękny blask.

Sezam

Nasiona sezamu często są pomijane w diecie, a to błąd, ponieważ już nawet ich niewielka ilość może przynieść wiele korzyści.

Zawierają one wysoki poziom żelaza, magnezu, błonnika i fosforu, czyli wszystkiego tego, co jest niezbędne do zwalczania oznak starzenia się organizmu.

Szpinak

Szpinak jest pełen antyoksydantów, które pomagają dotleniać i nawilżyć całe ciało.

Jest również bogaty w: witaminy A, C, E i K, magnez, żelazo i luteinę.

Duża zawartość witaminy C w zielonych liściach szpinaku zwiększa produkcję kolagenu, który pomaga utrzymać jędrną i gładką skórę, witamina A pozwala zachować silne i lśniące włosy, natomiast witamina K zmniejsza stan zapalny w komórkach.

Zielona herbata

Istnieje kilka rodzajów zielonej herbaty, ale wszystkie mają jedną wspólną cechę: polifenole.

Ich obecność pomaga pozbyć się z organizmu toksyn i neutralizuje działalność wolnych rodników.

Zielona herbata to również wysokie poziomy katechin, które zapobiegają uszkodzeniom skóry przez słońce.

⇒ Czytaj także: DIETA SIRT – TRZY TYGODNIE ODMŁADZANIA CIAŁA I UMYSŁU

WSPARCIE NIEZALEŻNYCH PORTALI

*Niebieską czcionką zaznaczono odnośniki np. do badań, tekstów źródłowych lub artykułów powiązanych tematycznie.

P.S. Informacje przedstawione w artykule nie są pisane przez lekarza. Mają charakter informacyjny i nie stanowią fachowej porady medycznej. Wszelkie rady, które są na mojej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.